Seyahat & Gezi

Trabzonda Gezilecek Yerler

Trabzon anlatmayla bitmeyecek yeşilliğiyle, mis gibi kokan tarihiyle tadına doyulamayacak bir tura çıkıyoruz. İçinize çektiğiniz her nefeste o oksijeni gerçekten hissediyorsunuz. Trabzonda gezilecek yerler neresidir ?, Trabzon tarihi yerler neresidir ? ve Trabzonda turistik yerler neresidir ? Trabzonun vazgeçilmez havası sizleri çok etkileyecektir. Peki bir sabah Uzungöl’e karşı uyanmaya ne dersiniz ? Haydi gelin birlikte doğanın tadını çıkaralım.

Gezilecek Yerler

Her yanı ayrı bir güzellik olan Trabzon’da gezilecek yerler o kadar çok ki, hangi birinden başlasam bilemiyorum 🙂 En etkilendiğim yer neresi diye soracak olursanız, hepsi diyebilirim. Fakat bir sabah gözlerimi Uzungöl’e karşı açtığımda evet cennetteyim demiştim. Miss gibi manzaraya karşı kahvaltınızı yapıp, ardından o yayla senin, bu yayla benim gezebilirsiniz. O zaman haydi başlayalım!

Trabzon Tarihi Yerler

Trabzon tarihi yerleri gezerken tüylerinizin ürperdiğini hissedeceksiniz. Trabzonda gezilecek yerler keşfetmek, öğrenmek çok keyifli olacaktır. Trabzon tarihi alt yapısında kimlere ev sahibi etmiş, kimleri barındırmıştır ? Roma ve Bizans dönemlerini en iyi şekilde yaşamış ve sağlam alt yapısı bulunmaktadır.

"<yoastmark

  • Sümela Manastırı; Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı kesinlikle Trabzonda gezilecek yerler listenize almanız gereken tarihi bir yapıdır. Bizans İmparatorluğuna bağlı iki rahip tarafından MS 365 – 395 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Manastırın içerisinde o dönemlere ait akıl almaz derecede güzel fresklerden işlenen el sanatları mevcuttur. Bu freskler rahipler tarafından İncil’den alınmış sahnelerdir. Hz. İsa ve Meryem Ananın hayatını anlatan çizimlerdir. 
Trabzon Tarihi Yerler
Vazelon Manastırı
  • Vazelon Manastırı; Vazelon Manastırı, Sümela Manastırından daha eski bir yapıttır. MS 270 yılında inşa edilen bu manastır fresklerle doludur. Hatta kilisenin kuzeyine bakan cephesinin duvarlarında cennet, cehennem ve mahşer gününü anlatan freskler vardır. Birçok kez işgale uğrayan bu manastır harabe hale dönmüştür. Günümüzde de oldukça popüler olan bu manastır, Trabzonda gezilecek yerler listesine almak sizi oldukça etkileyecektir.
Trabzon Tarihi Yerler
Peristera Manastırı
  • Peristera Manastırı; Peristera Manastırı, 752 yılında inşa edilip, 250 – 300 metrelik bir kaya üzerinde bulunmaktadır. Bu manastır 1906 yılında bir yangına eşlik etmiş, 1923 yılında ise terkedilmiştir. Şuan ise üzülerek söylüyorum ki harabe halini almıştır. 1923 yılında terkedilince, hazine avcıları yağmalamışlar. Ulaşımı biraz sizi zorlasa da, manastıra çıktığınızda o eşsiz manzara sizi dinlendirecektir. Gezip görülesi bu Trabzon tarihi yerler mutlaka unutmamak gerekir.
  • Trabzon Kalesi; Trabzon şehrinin en yüksek tepesinde yer alır. Şunu söyleyebilirim ki, tarihi koruma açısından pek yıpranmamış nadir eserlerden biridir. Konum için tıklayınız.
  • Atatürk Köşkü; köşk aslında 1890 yılında yazlık olarak yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Trabzon ziyaretlerine 1934 ve 1937 yılında bu köşkte konaklamıştır. Atatürk’ün ilk ziyaretinden sonra bu köşk ona verilmiştir. 1937 ziyaretinde ise Gazi Mustafa Kemal bu köşk için bir vasiyette bulunup, köşkü milletine bırakmaktan gurur duyduğu söylemiştir.
  • Ayasofya Müzesi; Bu müze ilk zamanlar kilise olarak kullanılmaktaymış. Fakat Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilince camii olarak kullanılmaya başlanmış. 1964 yılında müze olarak faaliyet vermeye başlanmıştır. Trabzonda Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda çıkmaktadır.

Trabzonda Turistik Yerler

Trabzon’a her yıl yerli yabancı turist sayısı artmaktadır. Trabzon iklimiyle, doğasıyla, taşıyla, toprağıyla, insanıyla harikalar şehridir. Trabzon’da gezilecek yerler için uzunca günler harcayabilir ve hala tadına doyamadan dönmek zorunda kalabilirsiniz. Yaylalarına mutlaka çıkıp, mis gibi havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Meşhur yemeklerinin tadına bakmayı sakın unutmayın! Trabzonda turistik yerler neresidir ? Haydi başlayalım.

Trabzonda Turistik Yerler
Uzungöl
  • Uzungöl; Sanırım bu manzaranın anlatılmayla tamamlanamayacağını size söylemem gerek. Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlıdır. Eskiden daha çok yeşilliği olan bu gölün kıyıları, şimdilerde beton yığınına dönüşmektedir. Biraz yukarıda kahvaltı sizi bekliyor olacak. İnanın bu kahvaltı sizi hem manzarasıyla, hem de leziz yöresel lezzetleriyle doyuracak. Altını çizerek söylüyorum ki Trabzonda gezilecek yerler listesinin baş sıralarına alınacak bir not olmalı!
  • Çal Mağarası; Yaklaşık 8 milyon yıl içerisinde oluştuğu düşünülmektedir. Bu mağaranın içerisinde bir su kanalı bulunmaktadır. Doğa harikası olan bu mağaradan inanın çok etkileneceksiniz. Mağaranın duvarlarından sızan sular bu su kanalını zamanla aşındırıp oluşturmuştur. 
  • Trabzon Yaylaları; Yemyeşil doğasıyla büyülü Trabzon! Yazarken yine oralardaymışım gibi hissediyorum kendimi. O kadar huzur dolu, ferah ve nefes aldıran yaylara sahip bir şehir. Yaylalara çıktığınızda piknik alanlara mevcuttur. İsterseniz semaverde çay servisi bile yapıyorlar. Bir taraftan güneşin sıcaklığı yüzünüze vururken, diğer yandan bulutların arasındaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

Trabzonda Gezilecek Yerler

Trabzon’un Akçaabat köftesini, hamsi tavasını, sabah kahvaltısında kuymağını, Trabzon pidesini ve daha nice yemeğini tatlısını yemeden dönmeyin. Trabzon merkezde çeşitli dünya mutfakları da meşhurdur. Eğer bir Hint mutfağını merak ediyorsanız, Trabzon’da, Hint yemekleri yiyebilmeniz mümkündür. Hatta ismini de vermek istiyorum; India Gate Restaurant. Çalışanlarının sevimliliği, bir de baharatlı yemeklerine bayılmıştım.

Velhasıl Trabzon görüp görebileceğiniz nadir şehirlerden birisidir. Tarihinin derinliklerine indiğinizde bir şaşkınlık geçirebiliyorsunuz. Yapacağınız bu harika geziyi hiç unutmayacağınıza eminim. Karadeniz turunuzu bitirdikten sonra, Nevşehir – Kapadokya yapmanızı tavsiye ederim. Kapadokya’da yapılacak faaliyetleri sizler için hazırladık.

Özet
Trabzonda Gezilecek Yerler
Yazı Adı
Trabzonda Gezilecek Yerler
Açıklama
Trabzon anlatmayla bitmeyecek yeşilliğiyle, mis gibi kokan tarihiyle tadına doyulamayacak bir tura çıkıyoruz. İçinize çektiğiniz her nefeste o oksijeni gerçekten hissediyorsunuz. Trabzonda gezilecek yerler neresidir ?, Trabzon tarihi yerler neresidir ?
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler