Kadın

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Makalede; Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır, Tırnak Kırılması Neden Olur, Tırnak Kırılmasını Önlemek, Tırnak Sararması Neden Olur, Tırnak Sararmasını Önlemek gibi yardımcı konular mevcuttur. Malum salgın nedeni ile evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz için tırnaklarımız bakıma muhtaç kalıyor. Bu süreçte kuaförlere gitme durumumuz biraz da olsa kısıtlanmış durumda. Mutfak temizliğinde, banyo temizliğinde yeterince kimyasala maruz kalıyoruz. Tırnaklarımızla eskisi kadar ilgili miyiz ? Peki evde tırnak bakımı nasıl yapılır ? 

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Tırnak bakımı için manikür belli aralıklarda yapılması gerekir. Tırnaklarınızda oluşacak vitamin eksikliğinden sebep, tırnaklar güçsüz kalmakla birlikte kırılıp, sararabilir.

Tırnak Kırılması Neden Olur ?

Tırnak bakımı nasıl yapılır ? Sağlıklı ve düzenli beslenmek vücudumuzun her bir noktası için çok önemlidir. Alınması gereken vitaminleri eksiye indirmemek gerekir. Tırnak kırılması neden olur ? sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir;

Yanlış törpü seçimi;

Bazı kadınlar cam törpülerin daha iyi olduğunu düşünüyor. Fakat cam törpüler genellikle bebeklerde kullanılır. Yanlış törpü seçimi kullanmamaya özen gösterilmelidir. Yetişkinler için törpü seçimi orta sertlikteki demir törpüler olmalıdır.

Vitamin eksikliği;

Tırnakları besleyen bazı vitaminler mevcuttur. Bunlar C vitamini, biotin, kalsiyum, çinko, magnezyum ve demirdir. Vitamin eksikliği görülen insanlarda tırnak incelmeleri ve kırılmalarının yaşanması normaldir. Bu vitaminlerin eksik kaldığı vücutta tırnak kırılmaları daha fazla görülür.

Ojeyi asetonsuz çıkarmak; 

Bazen film izlerken veya çalışırken farkında olmadan tırnaklarımızdaki ojeleri asetonla çıkarmak yerine, tırnağımızla çıkarmaya çalışıyoruz. Ojeyi asetonsuz çıkarmak ciddi anlamda zarar verir. Bu da tırnak zeminine aşırı derecede zarar verebilecek bir eylemdir.

Tırnak üstünü törpülemek; 

Tırnak üstünü törpülemek yeni dönemde çok popülerleşen dikdörtgen dört taraflı törpüler, zararsız gibi görünse de fazla ve yanlış kullanımda tırnak yüzeylerini inceltip, tırnak kırılmasına neden olur.

Kalıcı oje;

Kalıcı oje günümüzdeki kadınların %80’i artık kalıcı oje kullanmaktadır. Kalıcı ojeyi çıkarma işlemi düzgün yapılmazsa, tırnak zeminin yapısını tamamen bozacaktır ve tırnak kırılmasına neden olur. Takma tırnak için de aynısı geçerlidir.

Tırnak Kırılmasını Önlemek

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? kısmını tamamladıktan sonra kafamızdaki soru işaretleri yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Fakat tırnak kırılmasını önlemek adına birçok uygulama vardır. Bunlardan birkaçı besleyici oje kullanmak ve doğal yöntemlerle evde tırnaklarımızı güçlendirmek mümkündür.

Tırnak Kırılmasını Önlemek
Tırnak Kırılmasını Önlemek

Tırnak kırılmasını önlemek için neler yapılabilir;

 • Tırnak bakımınıza özen gösterin ve nemli kalmasına dikkat edin.
 • Tırnak kenarlarınızı törpüleyin, fakat yanlış törpülemekten kaçının.
 • Vitamin eksikliğini göz önünde bulundurun. Değerlerinizi kontrol ettirin.
 • Ojelerinizi uzun süreli tırnaklarınızda tutmayın. Maksimum 3 günde bir değiştirin.
 • Temizlik yaparken eldiven kullanmayı unutmayın.
 • Tırnaklarınızı etiket veya benzeri yapışkan maddeleri çıkarmak için kullanmayın.
 • Yanlış törpü seçiminden uzak durun.

Doğal Yöntemlerle Tırnakları Güçlendirin

 • C vitamini bakımı; Gün içerisinde veya gece yatmadan önce, kullanılmış limonu bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayın ya da yarım limonu 5 parmağınız girecek şekilde içine daldırıp, çeviriniz.
 • Zeytinyağı bakımı; gece yatmadan önce bir miktar pamuğa zeytinyağını damlatıp, tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Birer gün arayla bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Tırnak Sararması Neden Olur ?

Tırnak bakımı nasıl yapılır ? sorusunun alt başlığı olan tırnak sararması çoğu insanın problemlerinden biridir. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hastalık belirtisi olmamasına dikkat etmektir.

Peki tırnak sararması neden olur ?

 • Koyu renk oje kullanacaksanız, tırnak zeminine mutlaka besleyici bir cila veya şeffaf oje uygulayın. Çünkü koyu renkli ojeler tırnak zeminine mutlaka renk bırakacaktır ve zamanla sararmaya neden olacaktır.
 • Her gün oje kullanıyorsanız en azından gece yatarken tırnaklarınızdaki ojeyi çıkarıp, tırnaklarınızın hava almasını sağlayın.
 • Sigara tüketiyorsanız mutlaka tırnaklarınızda şeffaf cila olması gerekir. Sigara içildiğinde sarartı tırnağınıza değil, cilaya yapışacaktır.
Tırnak Sararması Neden Olur
Tırnak Sararması Neden Olur ?

Tırnak Sararmasını Önlemek

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? Eğer tırnak sarartılarınız sağlığınızla alakalı bir durum değil ise, bunun sebepleri, vitamin eksikliği veya tırnağınızın havalanmamasıyla ilişkili olabilir. Peki tırnak sararmasını önlemek için evde doğal yöntemlerle neler yapılabilir;

 • Diş Macunu ile; bir kabın içerisine bir tatlı kaşığı limon suyunu ve bir tatlı kaşığı diş macununu alıp, homojen bir şekilde karıştırınız. Pamuk yardımı veya kulak çubuğu ile el veya ayak tırnaklarınıza uygulayın. 10 – 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
 • Karbonat ile; bir kaba bir çay kaşığı karbonat ve bir buçuk tatlı kaşığı limon suyunu alıp, karıştırın. Pamuk yardımı veya kulak çubuğu ile el veya ayak tırnaklarınıza uygulayın. 10 – 15 dakika bekleyin. Bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? Tırnaklarımız gün içerisinde birçok etkene maruz kalabiliyor ve bazen hiç farkında olmayabiliyoruz. Hatta bu sebeplerden dolayı tırnak kırılmalarına şahitlik etmişizdir. Bilinçsiz oje kullanımları sayesinde tırnaklarımızda sararmalar olabilir. Bunları önlemek için tırnaklarımıza düzenli bakım yaptırmamız ve bunun haricinde dikkat etmemiz gerekir. El ve ayak tırnaklarınızın düzenli olarak bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ayrıca manikür detaylarını öğrenmek isterseniz buraya tıklayınız.

Özet
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?
Yazı Adı
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?
Açıklama
Makalede; Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır, Tırnak Kırılması Neden Olur, Tırnak Kırılmasını Önlemek, Tırnak Sararması Neden Olur, Tırnak Sararmasını Önlemek gibi yardımcı konular mevcuttur.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler