Güzellik & Bakım

Saç Bakımı

Işıl ışıl ve ipek gibi görünen saçlara sahip olmayı çoğumuz isteriz bu nedenle Saç Bakımı, Keratin Bakımı, Saç Maskesi, Saç Serumu, Saç Bakım Yağı gibi özel uygulamalara ihtiyaç duyarız. Fakat ısıya maruz kalma, yanlış kurutma teknikleri, boyama işlemi, beslenme alışkanlıkları ve hatta saçımızı yıkadığımız suyun sertliği dahil birçok etmen saçlarımızı yıpranmış ve sağlıksız gösterebilir. Eğer saçlarımıza doğru tekniklerle bakım uygularsak yıpranma ne kadar fazla olursa olsun, saçlarımızı tekrar canlı ve sağlıklı haline döndürebiliriz.

Keratin Bakımı

Saç bakımı denince akla ilk olarak keratin gelmektedir. Keratin saçlarda bulunan bir proteindir. Kullanılan kimyasal ürünler ve saç tellerine zarar veren her işlem saçımızdaki bu keratinin eksilmesine yol açar. Bunun sonucunda saç tellerinde kırılmalar ve yıpranmalar görülür.

Keratin Bakımı

Keratin bakımı, saçın kaybettiği keratini geri kazandırarak saçlardaki yıpranmayı giderir. Bu işlem saç botoksu olarak da bilinir. Kıvırcık, dalgalı ve kabaran saçların yatışmasını sağlar. Bu işlemi kuaförde ya da evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Bakımın hangi sıklıkla yapılacağı saçın ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Bu işlem aşama aşama yapılır. Keratin bakım setinin kendine ait şampuanı, serumu, maskesi ve kremi aşamalı olarak uygulanır. İşlem sonrasında keratinin etkisinin uzun süre kalması için sülfat ve paraben içermeyen, temiz içerikli saç ürünleri kullanmak son derece önemlidir.

Saç Maskesi

Saç bakımı demek; saçlardaki cansız görünümün temel sebeplerinden biri de saçın nemsiz kalmasını gidermek demektir. Saç maskeleri, rutin kullandığımız saç kremlerinin yoğun ve etkili halleridir. Saç maskelerini kullandığımız durumda saçlarımıza acil bir nem takviyesi yapmış oluruz. Maskenin çeşidine göre içinde bulunan maddeler saçlarımızdaki yıpranmaları da giderir.

Saç Maskesi

Saç maskelerini çeşitli kozmetik markalarından da temin edebiliriz, evde kendimiz de hazırlayabiliriz. Bu maskeleri haftada 1 kez uygulamamız yeterli olacaktır.

Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir maske tarifi:

Malzemeler:

  • 1 yumurta
  • Hindistan cevizi yağı
  • Zeytinyağı

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Islak saçınıza karışımı eşit bir şekilde sürün. Saçlarınızı bağlayıp veya bir boneyle sarıp, minimum 15-20 dakika bekleyin. Sonrasında saçlarınızı soğuk su ile durulayın.

Saç Bakım Yağı

Bitkisel içerikli saç bakım yağı saçlarımızı güçlendirir ve hızlı uzamasını sağlar. Saç bakımı yaparken kullanılan başlıca yağlar; argan yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado yağıdır. Bu yağları kozmetik markalarının formüle ettiği şekilde de kullanabiliriz, doğal hallerini temin edip saçımıza direkt de uygulayabiliriz. Duş sonrası ıslak saçımıza az bir miktarda saç bakım yağı uygulamak saçımızı besler ve canlılık katar. Saçımıza gelebilecek olumsuz etkilere karşı da koruma sağlar. Temiz saçımıza uyguladığımız yağ miktarına dikkat etmemiz önemlidir. Aksi takdirde saçlarımız yağlı görünür.

Saç Bakım Yağı

Saç diplerine uygulanan saç bakım yağları saç köklerini besleyerek daha hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlar. Daha yoğun bir etki almak istediğimiz durumlarda saç bakım yağını saçımıza iyice uygulayıp bone veya havlu ile sardıktan sonra uyuyup sabah saçımızı yıkayabiliriz.

Bahsetmekte olduğumuz bu bakım yağlarını herhangi bir aktardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayağınıza gelmesi ve uygun fiyatlı olması için nacizane fikrimi söyleyeyim; buraya tıklayarak cimri uygulaması üzerinden en uygun fiyatlı ürünü, en uygun sitede güncel haliyle bulabilirsiniz.

Saç Serumu

Saç dökülmesi sıkça yaşanan problemlerden biridir. Saç serumlarının temel hedefi saç dökülmesini azaltmak ve saçları uzatıp gürleştirmektir. Saç bakımı yaparken, aynı zamanda saçlarımızda nem eksikliği varsa saç serumları bu eksikliğin giderilmesine de yardımcı olur. Saç serumları da saç maskeleri gibi yoğun ürünlerdir. Bu yüzden en uygunu haftada 1 veya 2 kez kullanmaktır. Saç serumu öncelikle saç derisini hedef alır ve saç köklerini besler.

Uygulama esnasında saçlarımızın temiz olması gereklidir. Saç serumu kirli ve yağlı saçlara uygulanmaz. Serumdan bir iki damla alınarak önce saç derisine masaj yapılır, sonra saç uçlarına uygulanır. Saç serumunu gereğinden fazla uygulamak saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Bu yüzden ürün miktarını doğru ayarlamamız gerekir.

Özet
Saç Bakımı
Yazı Adı
Saç Bakımı
Açıklama
Işıl ışıl ve ipek gibi görünen saçlara sahip olmayı çoğumuz isteriz bu nedenle Saç Bakımı, Keratin Bakımı, Saç Maskesi, Saç Serumu, Saç Bakım Yağı gibi özel uygulamalara ihtiyaç duyarız.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler