Pratik Bilgiler

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı, Orkide Budaması, Orkide Çoğaltma, Saksı Değişimi, Orkidenin Sulaması Nasıl Olmalı gibi soruların cevaplarını sizler için kaleme aldık. Biliyoruz ki çiçekler aleminin güzel çeşitlerinden biri Orkidedir. Kendine has görüntüsü ve kokusuyla oldukça güzel bir çiçek türüdür. Orkide çiçekleri senede bir kendilerini yeniler, açarlar. Gövde olarak dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir.

Orkideler 15 ila 25 C ideal ortam sıcaklığı ister, nem oranı ise %50-70 istenmektedir. Orkide her zaman temiz su ile sulanmalıdır. Direkt olarak üzerine güneş ışığı gelmesinden hoşlanmazlar.

Orkide için gerekli ışık ve su çok önemlidir eğer ki ışığı ve suyu yeterli miktarda almazsa canlılığını yitirir, önlem alınmazsa çiçeklerini dökmeye başlar. Kökleri susuz kalmadığı sürece, sararmadığı sürece çiçek açarlar.

Orkide toprağı doğal ortamındaki ağaç kabuklarından oluşmaktadır. Epifit bir bitkidir. Yapraklarıyla hava kökleriyle havadan ve ağacın dallarındaki vitamini alan bir bitkidir. Bitkisel torf karışımlarına değil kendi toprağında dikilmelidir.

Orkidenin yapraklarının dokusuna bakarak, ne tür ışık ve su ihtiyacı olduğunu anlayabiliriz. Orkideler dolaylı güneş ışığından hoşlanmaktadır. Eviniz gün boyu gün ışığı alıyorsa, orkide konumunu ona göre ayarlamalıyız.

Orkide Çoğaltma

Orkide çoğaltma için, orkidenin çiçeklenme döneminden sonra bolca kök sürgünleri verir ve bu sürgünlerde yeni yeni yapraklar oluşur. Orkide bakımı için, orkidenin iyice büyüyüp birçok kök sürgünü verdiyse ayırma yöntemiyle çoğaltma yapabiliriz. Orkideyi saksıdan hasar vermeden çıkarıp köklerini temiz suya batırmalıyız. Böylece toprağı iyice temizleriz ve ayırma yerlerini daha rahat görebiliriz.

Orkide Çoğaltma

Orkideyi ayırırken en az 1 sürgün ve yaprağı olacak şekilde budama makasıyla bölme yapmalıyız. Ayrılan orkideyi ayrı bir saksıya dikmeliyiz ve üzerine orkide toprağını yerleştirmeliyiz. Sonrasında da destek çubuğuyla sabitlemeliyiz.

Orkideyi ayırırken steril temiz bir şekilde çalışmalıyız ki çiçeğe herhangi bir hastalık bulaştırmayalım.

Orkidelerin çiçek açma periyotları uzundur.

Orkide Budaması

Orkide bakımı için önemli bir noktası ise budamaktır. Orkideler şekil verme ve yeniden çiçeklendirme amacıyla budanmaktadır. Orkide budaması, orkidelerin hassas bir bitki olması sebebiyle budama işleminden önce ellerimizi ve kullanılacak malzemeyi güzelce dezenfekte etmemiz gerekmektir.

Orkide Budaması

  • Yaprakları deforme olmuş orkideleri, kurumuş yaprakları kesip temizlemeliyiz.
  • Sararan ve kuruyan yaprakları, kuru çiçeklerin saplarını gövdeye yakın bir konumdan gövdeye zarar vermeden kesip çıkarmalıyız.
  • Çiçeklenme isimli dönemin bitişinde çiçeğin sapı yeşil renkte iken çiçek gözlerini sayıyoruz.
  • 3. gözün 2-3 cm yukarısından çiçeğin sapını kesiyoruz.

Saksı Değişimi

Orkide saksısı genel olarak şeffaf oluyor ve bunun olumlu yanı ışığı direkt alması ve köklerini direkt görebiliyor olmamız. Orkide bakımı yaparken dikkat gerektiren bir husus ise saksının gün ışığını almasıdır. Orkidenin saksı değişimi Eylül ve Kasım aylarında yapılması gerekmektedir. Saksı değiştirilirken gübreleme yapılmalıdır. Orkide saksısını büyüterek yeni toprak ile desteklemek çiçeklenmeyi hızlandırır. Orkidelerinize şeffaf ve diğer çiçeklerinize renkli ve birbirinden bir o kadar güzel saksılar arıyorsanız buraya tıklayın.

Orkide Saksı Değişimi

Saksı değişimi şu şekilde olur;

  • Önce saksıyı çıkarıp, kuru ve hasta köklerinden temizliyoruz.
  • Yeni saksısı şeffaf ve delikli olmalıdır. Orkideyi yeni saksıya yerleştiriyoruz.
  • Orkidenin hareket etmemesi ve üstündeki dallarının ve çiçeklerinin zarar görmemesi için orkideyi saksıda sabitliyoruz.
  • Saksıdaki boşlukları ise orkide toprağıyla sabitlemeliyiz.

Orkidenin Sulaması Nasıl Olmalı

Orkidenin sulaması nasıl olmalı ? sanırım en çok hatayı da sulamada yapıyoruz. Orkide bakımı için bir püf noktada sulamayı doğru ve düzenli yapmamız gerekmektedir. Ne zaman sulanacağını anlamak için şeffaf saksıda bakmamız lazım. Köklerin rengi canlı yeşil bir renk ise sulamaya ihtiyaç yok demektir. Ama eğer köklerin rengi grileştiyse sulama zamanı gelmiş demektir. Yaz aylarında haftada 2 kere su verebiliriz. Özellikle şeffaf bir saksıda olması lazım ki sulama zamanını bilmemiz gerekiyor.

1) Orkideyi temiz içme suyuyla yukarıdan dökerek, asla yaprakların ortasına gelmeyecek şekilde iyice suluyoruz. Saksıdaki ağaç kabukları zaten köke nem sağlamaktadır ve gün aşırı sulamamıza gerek kalmamaktadır.

2) Su dolu Kabın içerisine orkidemizi saksısıyla daldırıyoruz ve su dolu kaptan orkidemiz ihtiyacı kadar kendine su ihtiva edecektir.

Orkide nem seven bir bitkidir, orkidemize spreyleme yapabiliriz. Çiçeklerine değil sadece yapraklarına yapmalıyız. Ortamı havadar olan bir yerde yapmamız gerekir, eğer ki ortam hava almıyorsa yapraklarını ıslarsak çürümeye neden olmaktadır. Açık yeşil olana kadar sulama yapmalıyız.

Evinizde yapabileceğiniz diğer pratik bilgilere ve püf noktalara kolayca ulaşmanız için buraya tıklayın.

Özet
Orkide Bakımı
Yazı Adı
Orkide Bakımı
Açıklama
Orkide Bakımı, Orkide Budaması, Orkide Çoğaltma, Saksı Değişimi, Orkidenin Sulaması Nasıl Olmalı gibi soruların cevaplarını sizler için kaleme aldık. Biliyoruz ki çiçekler aleminin güzel çeşitlerinden biri Orkidedir.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler