Sağlık

Migren Belirtileri

Bu makalede neler öğreneceğiz ? Makale içerisinde; migren belirtileri, migren nedir ?, migren botoksu, migren tedavisi, migren ağrısına ne iyi gelir ?, migrene iyi gelen bitkiler sorularının hepsini cevaplayacağız.

Migren belirtileri hakkında söz etmeden önce migrenin ne olduğuna dair bir tanımlama yapmak faydalı olacaktır. Modern zamanda bu rahatsızlığa yaş fark etmeksizin sıkça rastlanmaktadır. Bu nedenle migren semptomlarını gösterenlerin bu rahatsızlıklarının farkında olmaları önemlidir. Neyse ki aşırı şiddetli bir hale gelmedikçe doktora görünmeye gerek kalmadan gerekli önlemler alınabilmekte, bu ağrının üstesinden gelinebilmektedir. Bazen migren ağrısı sandığımız belirtiler, başka bir hastalığın habercisi olabiliyor. Örneğin; bir kulak enfeksiyonunda da baş ağrısı hafif hafif başlayabilir yada diş ağrınız olduğunda da baş ağrınız başlayabilir. Diş ağrısına iyi gelecek pratik bilgileri sizler için derlediğimiz makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Migrenin tanımı ve belirtileri ise aşağıda sizlere detaylıca sunulmaktadır.

Migren Nedir ?

Migren belirtileri, Migren nedir diye merak ediyorsanız öncelikle basit bir tabirle bir baş ağrısı tipi olduğu söylenebilir. Migren tanısı konabilmesi için, ilgili tetkikler yapılıp farklı bir sebep olmadığı doğrulanmalıdır. Genellikle başın belirli bölgelerinde görülür. Sağ veya sol taraf olabileceği gibi şakaklarda, gözün arka bölümünde başın üst veya arka tarafında da görülebilir. Genel olarak ataklar şeklinde seyreden migren, en az birkaç saat olmakla birlikte birkaç gün de devam edebilmektedir. Auralı migrende şiddetli ağrı öncesi genelde görme bozukluğu tarif edilir. Hastalar gözlerinin önünde uçuşan şeylerden, bulanık görmek gibi durumlardan bahsederler. Aurasız migrene ek olarak ayrıca mide bulantısı hatta kusma şikayetleri daha ağır seyredebilir. Aurasız migrende görme ile ilgili şikayetler oluşmazken, baş dönmesi, denge kaybı gibi problemler oluşabilir. Ağrının şiddeti aura olup olmamasından bağımsızdır. Zonklama veya bıçak saplanması gibi benzetmeler sıkça yapılmaktadır. Migren, başlıca sebepleri tam olarak bilinmeyen bir hastalık olmakla birlikte, genetik olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Migren hastaları genellikle aile bireylerinden bir ya da birkaçının da migren hastası olduğunu söyler.

Migren Nedir

Migren konusunda yapılan araştırmalar sebebi bilinmese de bazı çevresel şartların ve yiyeceklerin, hastalığı tetiklediğini ortaya koymuştur. Migren belirtileri örneğin; yoğun stres, uykusuzluk, uzun süre aç kalmak, yorgunluk gibi durumlardan sonra migren ataklarının arttığı gözlenmiştir. Bunun yanında kişiden kişiye değişmekle birlikte kafein içeren yiyecek ve içecekler de migreni tetikleyebilir.

Migren Tedavisi

Migren tedavisi uzun yıllar boyunca yapılamıyordu ancak günümüzde alternatif yöntemler bulunmaktadır. Geçmişten beri en sık başvurulan yöntemlerin ikisi ağrı kesiciler ve bazı sakinleştirici ilaçlardır. Ağrı kesiciler kalıcı bir tedavi yöntemi olmamakla beraber, günlük hayatın olumsuz etkilendiğini söyleyen hastalara sıklıkla önerilir. Atak sırasında kullandırılarak kısa sürede hastanın normale dönmesi beklenir. Atak önleyici olabilen ikinci yöntem ise bazı sakinleştirici ilaçlardır. Düzenli kullanıldığında atakların azaldığı hastalar olabilmektedir ancak kesin çözüm olduğu söylenemez. Migren belirtileri nelerdir öğrenip, migrenle nasıl başa çıkmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Yeni yöntemlerden bazıları ise migren ameliyatı, akupunktur, migren iğnesi ve migren botoksu olarak gösterilebilir. Migren ameliyatı tek seferde kesin çözüm ihtimali yüksek bir operasyondur. Migren tipine göre ameliyat yöntemi değişmekte olduğundan iyi araştırılmalıdır. Akupunktur, migren tedavisinde yeni kullanılan bir yöntemdir ve hamileyken dahi uygulanabilir olması dikkat çekmektedir. Ortalama 10 – 15 seans sürebilmektedir. Migren iğnesi, kullanımı henüz yaygınlaşmamış bir yöntemdir. Her ay düzenli yapılan iğneler atakları önleyebilmektedir.

Migren Botoksu

Migren belirtileri, migren ağrısı başlamadan önce sizleri uyaracaktır. Migren botoksu da bu tedavide kurtarıcı bir etkendir. Botoks uygulanan kişiler arasında yer alan migren hastalarında, yapılan botoksun migren ataklarını önlediği yönünde alınan geri bildirimler neticesinde tesadüfen öğrenilmiştir. Daha sonra migren botoksu migren tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Uygulanan tedavi yöntemi bir süreliğine atakları önlese de kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Migren tedavisi amacıyla botoks yaptıran kişilerin ortalama 3 ile 6 ay arasında yani senede 2 – 4 defa botoks yaptırması yeterlidir.

Migren Botoksu

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Migren ağrısına ne iyi gelir sorusunu kısaca açıklamak gerekirse, migren hastaları atak öncesi ve atak sırasında genellikle ışık, ses ve kokulardan rahatsız olduklarını belirtiyor. Bu sebeple sessiz ve karanlık ortamlar migren ataklarını daha kolay atlatmaya yardımcı olacaktır. Hatta migren belirtileri başladığı an itibari ile sessiz ve karanlık bir odada uzanmak ağrılarınızın çoğalmamasına engel olabilir.

Çevresel koşulların yanı sıra migren noktalarına uygulanacak 1 dakikalık baskı işlemi de hafif ve orta şiddetli ağrılarda işe yaramaktadır.

Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migrene iyi gelen bitkiler arasında en başta biberiye çayı ve papatya çayı gelmektedir. Kafein genel olarak migreni tetikleyici olarak gösterilse de bazı hastalarda, bir fincan şekersiz Türk Kahvesi içtikten sonra migren ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Nane yağı ile şakaklara yapılacak bir masaj, şiddetli migren ataklarının azalmasını sağlayabilir. Lavanta kokulu mum yakarak da hafif şiddetteki migren atağınızın artmasının önüne geçer.

Bazı bitkisel yağların hangi özellikleri var incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Özet
Migren Belirtileri
Yazı Adı
Migren Belirtileri
Açıklama
Bu makale de neler öğreneceğiz ? Makale içerisinde; migren belirtileri, migren nedir ?, migren botoksu, migren tedavisi, migren ağrısına ne iyi gelir ?, migrene iyi gelen bitkiler sorularının hepsini cevaplayacağız.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler