Sağlık

Kolik Bebek

Kolik Bebek Nedir ?, Kolik Belirtileri, Kolik Bebek İçin Neler Yapılmalı ? tüm bu sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kolik Bebek Nedir ?

Sağlıklı bebeklerde, ağlama halinin uzun süre, yoğun bir şekilde devam etmesi ve buna huzursuzluğun eşlik etmesi kolik olarak adlandırılmaktadır. Bu sebepsiz ağlama nöbetleri bir süre sonra özellikle ebeveynler veya bakıcılar için çok can sıkıcı bir durum oluşturmaktadır. Çünkü genellikle ağlama nöbetlerinin engel olabilecekleri belirli bir sebebi yoktur ve bebeği rahatlatmak neredeyse imkansızdır.

Kolik Bebek Belirtileri

Ağlamak, yeni doğmuş bebekler için kurabilecekleri tek ve en güçlü iletişim yöntemidir. Bu sebeple de bebeğin ağlamasının normal olup olmadığını anlayabilmek oldukça zordur. Ağlamanın durdurulamayan ve aşırı bir hal aldığı, özellikle günün aynı saatlerinde tekrarlandığı durumlarda kolik tanısı koyulabilmektedir.

Kolik Bebek Belirtileri

Kolik bebek belirtileri, genellikle aniden ortaya çıkmaktadır. Gülen bir bebek birden sebepsizce ağlamaya başlayabilir. Tüm temel ihtiyaçları giderilse de ağlama ve huzursuzluk hali geçmemektedir. Yeni doğan bebekler için ağlama atakları normal görülse de bu ağlama ataklarının yoğunlaşması kolik belirtilerini oluşturmaktadır. Ağlama ataklarına eşlik eden birkaç belirti daha mevcuttur:

 • Ağlamadan sonra da devam eden huzursuzluk
 • Çığlık atma
 • Günün belirli saatlerinde ağlama
 • Yüzde kızarıklık
 • Kol ve bacakların gergin tutulması
 • Bacakların karna doğru çekilmesi

Kolik tanısı koyabilmek için; bebeğin sağlıklı bir gelişim gösteriyor olması, fiziki muayenesinde bir anormallik olmaması, ağlama ataklarının günde 3 saatten fazla sürmesi ve sık sık tekrarlanıyor olması gerekmektedir. Kolik  tanısı koymak için genelde radyolojik yöntemlere ihtiyaç duyulmamaktadır. Genel olarak belirtileri mevcutsa, klinik gözlem ile tanı koyulabilir.

Kolik Bebek İçin Neler Yapılmalı ?

Peki kolik bebek için neler yapılmalı ? Kolik, normal şartlarda tedavi gerektirmeyen, bir süre sonra kendiliğinden geçecek olan bir rahatsızlıktır. Bu süre ortalama olarak bebeğin 3-4 aylık olmasıyla birlikte sonlanacaktır. Nadiren de olsa bu süre 12 ayı bulabilmektedir. Bu süreçte en sık yapılan yanlışlardan birisi de anne sütünün doktora danışılmadan kesilmesi veya bebeğe uyku ilaçları verilmesidir. Bu sebeple kolik tedavisinde öncelik ebeveynlerin bilinçlendirilmesi yönünde olmalıdır. Ebeveynlerin bunun yaşamsal tehdit içeren bir rahatsızlık değil, tamamen geçici bir durum olduğunu kabullenmeleri gerekmektedir.

Kolik Bebek İçin Neler Yapılmalı

Kolik bebek için bilinen hiçbir tedavi yöntemi olmamakla birlikte, süreci kolaylaştırabilecek bazı önlemler mevcuttur. Bunlardan bazıları:

 • Bebek odasında az ışıklı ve sessiz bir ortam sağlamak, ağlamasını sakinleştirebileceği gibi bazı yüksek sesler de dikkatini dağıtmaya yardımcı olabilir. Bebeğiniz için hangisinin işe yaradığını deneyerek görebilirsiniz.
 • Hava şartları uygunsa, bebek arabası veya araçla bebeği gezintiye çıkarmak sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Birçok bebeğin araç içinde sakinleştiği gözlemlenmektedir.
 • Beslenme saatleri arasında en az 2 saat boşluk bırakmak ve beslenme sonrasında bebeğin gazının çıktığından emin olmak huzursuzluğunu giderebilir.
 • Bebek için uygun emzirme tekniği kullanılmalıdır.
 • Bebeği beslerken dik oturmasını sağlamak, gaz oluşumunu engelleyecektir.
 • Emziren annelerin, çay, kahve, sigara ve alkol tüketiminden uzak durması gerekmektedir.
 • Gece uzun ağlama atakları yaşanmasını engellemek için bebeğin gündüz saatlerinde uzun süre uyumasına izin verilmemelidir. Uyuduğunda huzursuz etmeden, yavaşça uyandırılmalıdır.
 • Bebeği karnının üzerine yatırmak ağlama nöbetlerinin sakinleşmesini sağlayabilir. Bebek uyanıkken ve gözlem altında, hareket etmesine izin vererek yapılmalıdır.

Kolik bebek olan her bebekte bu uygulamalar işe yarayacağına dair bilimsel bir kesinlik bulunmamaktadır. Bir bebeği yatıştıran yöntem diğer bebeğin ağlamasını daha da şiddetlendirebilir. Kendi bebeğiniz üzerinde çeşitli yöntemleri deneyebilir, hangisinin işe yarayıp hangisinin yaramadığını öğrenebilirsiniz. Unutmayın, bu yöntemler bebeğinizin ağlama sıklığını değil, ama ağlama ataklarının süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır. Görülen ekstra belirtilerde doktorunuzla iletişim halinde olmanız bebeğiniz için son derece önemli olmaktadır.

Bazı huzursuzlukların bir diğer sebebi ise pişik olabilir. Bebeğinizin bezini kuru ve temiz tutmaya özen gösterin. Kullanmış olduğunuz bez markalarını ve kullanılan ıslak mendillerini de test edip devam etmelisiniz. Bebeklerde görülen pişik ile ilgili makalemiz için tıklayınız.

Özet
Kolik Bebek
Yazı Adı
Kolik Bebek
Açıklama
Kolik Bebek Nedir ?, Kolik Belirtileri, Kolik Bebek İçin Neler Yapılmalı ? tüm bu sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler