Seyahat & Gezi

Kapadokyada Gezilecek Yerler

Makalenin içeriği; Kapadokyada Gezilecek Yerler, Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur, Kapadokya Balon Turu, Avanos’ta Gezilecek Yerler, Çavuşinde Gezilecek Yerler, Göremede Gezilecek Yerler, Uçhisarda Gezilecek Yerler, Ürgüp’te Gezilecek Yerler, Kapadokya Yeraltı Şehirleri konuları yer alıyor. Dünya’nın neresinde olursanız olun, peri bacalarını en net ve yoğun şekilde göreceğiniz yer Kapadokya’dır! O kadar şanslıyız ki Ülkemiz büyük nimetlerle çevrili ve bunlardan biri de büyülü Kapadokya. Enerjisi bu kadar yüksek, huzurla kaplı bu şehir insanı içine hapsediyor. Tarihi yapı bakımından oldukça zengin olan bu gezilesi yere mutlaka uğrayın. Peki ya peri bacaları nasıl oluşmuştur ?

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur ?

Peri bacaları nasıl oluşmuştur ? sorusana yanıt olarak aktif volkanlar diyebiliriz. Yaklaşık 60 milyon yıl önce Güllü Dağı, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın oluşturduğu yanardağların lav püskürtmesiyle birlikte oluşmuştur. Kapadokya bölgesi yapılan arkeolojik işlemler sırasında bulunan deniz canlılarının fosillerinden yola çıkarak anlaşılması üzere bir iç denizmiş. Yanardağlardan püsküren lavlar yaklaşık 2 milyon yıl önce bu iç denizleri, akarsuları kurutmuş. Kuruyan zemin yaklaşık 100 – 150 metre civarında tüf (lav ve külden oluşan taş) tabakasını oluşturmuştur. Bu durum zamanla Kızılırmak, yamaçlardan inen sellerden ve rüzgardan dolayı bu sanat eserini oluşturan tabiat ana adeta bir sanatçı edasıyla sebep oluşmuştur.

Kapadokya Balon Turu

Kapadokyada gezilecek yerler, Ülkemizin çeşitli yerlerinde balon turları vardır. Fakat Kapadokya da bu lezzet bambaşkadır. Kuşbakışı Peri Bacalarını izlemenin keyfi gününüzü güzelleştirmeye yetecektir.

Peki Kapadokya Balon Turu için ne kadar ödenir ? Tur şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. 400 tl ile başlayıp yavaş yavaş fiyat yüksekliği artabilir. Balon turu için fiyat bilgisi için tıklayınız.

Kapadokya Balon Turu için hazırlık;

 • İlk öncelikle yükseklik korkusu olanlar için çok hoş bir gün olmayabilir. Fakat bu balon turuyla korkusunu yenenlerinde olduğunu söyleyebiliriz.
 • Balon çok fazla yükseklikte olacağı ve biniş saatinizin soğuk olacağını düşünürsek üşümemeniz için yanınızda bir polar olmasını tavsiye ederiz.
 • Dijital makinelerinizin şarjının tam olmasına dikkat ediniz. Keza böyle bir manzarayı ve anınızı kaçırmak istemezsiniz.
 • Son işlem tabii ki derin bir nefes almak olacaktır 🙂 Bu arada yukarıdayken havada bulunan basınçtan etkilenmemek için sık sık yutkunmayı unutmayınız.
 • İyi eğlenceler!

Avanos’ta Gezilecek Yerler

Kapadokyada gezilecek yerler sıralamasında Avanos yerini alıyor. Avanos’un bilindik birçok isminin olduğunu söyleyebiliriz. Asurlular döneminde, Hititliler döneminde, Selçuklular döneminde, Bizans döneminde, Selçuklu döneminde ve son olarak Osmanlı döneminde isim değişikliğine uğruyordur. Selçuklu döneminde, ordu komutanlarında Evranos Bey’in ismini o dönem almıştır. Osmanlı döneminde ise Avanos olarak değiştirilmiştir. Gezerken tabelada farklı isimler göreceksiniz, işte bu isimler eski dönemdeki Avanos’un o dönemlere ait isimleridir. Haritada uzak durduğuna aldanmayın, Ürgüp’ten 10 – 15 dakika sürüyor.

Peki Avanos’ta gezilecek yerler neresidir ?

 • Devrent Vadisi (Hayal Vadisi)
 • Tarihi Taş Köprü
 • Tahta Köprü
 • Saç Müzesi
 • Zelve Açık Hava Müzesi
 • Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Çavuşinde Gezilecek Yerler

Kapadokyada gezilecek yerlerden biri de Çavuşin’dir. Tarihi açıdan yüksek kalitede olan bu yer Kapadokya’nın ilçelerindendir. Çavuşin’de camiiler, vadiler, kiliseler bulunur. Peki Çavuşinde gezilecek yerler neresidir ?

 • Çavuşin Eski Camii
 • Rahipler Vadisi (Paşabağı)
 • Güllüdere Vadisi
 • Kızılçukur Vadisi
 • Çavuşin Kilisesi
 • Vaftizci Yahya Kilisesi

Göremede Gezilecek Yerler

Göremede Gezilecek Yerler, Göreme’de çok popüler olan vadiler bulunur. Genellikle burada evlenecek çiftler gelip dış çekimlerini yaparlar. yani buradaki vadilerde gelinlikle yada nişan kıyafetlerini giymiş gelin ve gelin adaylarını, takım elbiselerini giymiş damat ve damat adaylarını görmeniz pek mümkündür. Göreme’de aşk başkadır 🙂

GÖREMEDE GEZİLECEK YERLER
Aşk Vadisi

Peki Göremede gezilecek yerler neresidir ?

 • Aşk Vadisi
 • Göreme Açık Hava Müzesi

Uçhisarda Gezilecek Yerler 

Kapadokyada gezilecek yerler; Uçhisar‘da, Göreme gibi Nevşehir merkeze bağlıdır. Uçhisar’ın 3 – 5 km ötede komşusu Göreme vardır. Uçhisar ilçesindeki peribacaları bu bölgedeki en yüksek peri bacalarıdır. Güvercinlik Vadisini içinde barındırır. Zamanında insanlar buradaki kayaları oyarak güvercinlere yuva yapmıştır. Bu vadi de turistlerin gelip, bisiklet turları, yoga ve vadi koşuları yapmasıyla meşhurdur.

Peki Uçhisar’da gezilecek yerler neresidir ?

 • Uçhisar Kalesi
 • Güvercinlik Vadisi

Ürgüp’te Gezilecek Yerler

ÜRGÜP’TE GEZİLECEK YERLER
Üç Güzeller

Kapadokyada gezilecek yerler neresi diye soracak olursanız; tarihi ve güzelliğiyle Nevşehir’in reklam yüzü olarak tanıtan Ürgüp denilebilir. En yüksek tepesi Temenni Tepesi‘dir. Bu yükseklikten Erciyes Dağı’nı bile görebilirsiniz. Tepenin adı yakınında bir türbe oluşu ve bu türbeye çaput yani bez bağlayıp dilek dilemesinden (temenni) etmesinden gelir. Ürgüp’te bulunan, bir zamanların favorisi olan dizi Asmalı Konak‘ı unutmamak lazım. Asmalı Konak Kapadokya’nın geleneksel konaklarının nasıl olur örneğidir. Ziyarete açık bir yerdir. Gomeda Vadisi ise Roma İmparatorluğu zamanında bir yerleşim yeri olarak kullanılıyormuş. O dönemlerde içerisinde 600 evli insan, 2 kilise, 2 nekropollü (ölü şehri) ve 1 yeraltı bulunmaktaymış. Üç Güzeller birçok turistin en sevilen köşesidir diyebiliriz. Bir rivayete göre; zamanında kralın kızı bölgedeki bir çobana aşık olur, kralda buna müsaade etmez ve karşı çıkar. Fakat prenses babasını dinlemeyip çobanla evlenir. Bir de çocukları olur. Kral tüm askerlerine aileyi öldürmeleri için emir verir. Öldürecekleri sırada prenses Allah’a yalvarıp, bu durumdan kurtarması için dua eder. O anda üçü de taşa dönüşür. Taşların en önünde duran çoban, ortada olan çocukları ve en arkadaki de prenses olduğuna inanırlar. Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın en büyük peribacasıdır. Savaş zamanında güçlü bir kale olarak kullanılmıştır. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’nın da sığınak olarak kullandığı biliniyor.

Ürgüp’te gezilecek yerler;

 • Temenni Tepesi
 • Asmalı Konak
 • Gomeda Vadisi
 • Üç Güzeller
 • Ortahisar Kalesi

Kapadokyada Gezilecek Yerler başlığı altında bir de yeraltı şehirlerinden bahsedelim.

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Kapadokyada gezilecek yerler bir tanesi de yeraltı şehirleridir. Kapadokya’nın yeraltı şehirlerinin oluşumu aslında eskiye dayalı sürekli yağmalama ve akınlar sonrasında olmuştur. Her evin gizli bir yeraltı şehrine inişi vardır. Sonrasında bu yeraltı tünelleri birbirine bağlanarak bir şehir oluşturulmuş. Yerin altında 150 – 200’e yakın yeraltı şehirleri bulunuyor. Fakat bunlardan 36 tanesi hala gün yüzüne çıkmamıştır. Yeraltındaki bu şehirlerde kamu kurumları bile mevcuttur. (sulama, havalandırma, ısınma, akıl hastanesi)

Kapadokya Yeraltı Şehirleri
Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Yeraltı Şehirleri;

 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Özkonak Yeraltı Şehri
 • Mazı Yeraltı Şehri
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Tatlarin Yeraltı Şehri

Kapadokyada Gezilecek Yerler

Kapadokyada gezilecek yerler neresidir ?, neler yapılabilir ? diye soracak olursanız. Nerede olursanız olun mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir şehirdir. Akıl almaz vadiler, balon şöleni, yeraltı şehirleri, kaleleri, peri bacalarını bu şehir barındırıyor. Geçmişte yaşadığı savaşlar ve farklı uygarlıkları dönem dönem şehirde tutan bu şehirde, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemine ait kalıntılar mevcuttur. Bu görülmeye değer yerlerde birçok anı biriktirebilirsiniz.

Peki Bursa gezisi için ne dersiniz ? Gastronomi şehri olarak bilinen Bursa’da gezilecek yerleri keşfetmek için tıklamanız yeterli olacaktır.

Özet
Kapadokyada Gezilecek Yerler ?
Yazı Adı
Kapadokyada Gezilecek Yerler ?
Açıklama
Makalenin içeriği; Kapadokyada Gezilecek Yerler, Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur, Kapadokya Balon Turu, Avanos'ta Gezilecek Yerler, Çavuşinde Gezilecek Yerler, Göremede Gezilecek Yerler, Uçhisarda Gezilecek Yerler, Ürgüp'te Gezilecek Yerler, Kapadokya Yeraltı Şehirleri konuları yer alıyor.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler