Güzellik & Bakım

Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?

Makalenin içeriğinde; Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?, Gözenek Nedir ?, Gözenekler Neden Açılır ?, Gözenekler Nasıl Kapanır ?, Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır ?, Yumurta Akı Maskesi, Yaş Maya Maskesi konuları yer almaktadır. Yüzümüzün temiz ve güzel gözükmesi için yapılacak uygulamalar, alınacak önlemler kötüleşecek süreci durdurup iyileştirir. Büyük gözeneklere müdahale edilmediği takdirde zamanla daha da büyüyecektir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için gözenekler çok önemlidir. Gözenekler içerisinde bulunan sebumlar zamanla içeride çoğaldıkça gözenekleri büyütecektir. Peki evde hangi maske uygulamalarını yapıyorsunuz ? Doğru cilt tipi için, doğru maskeler kullanılmalıdır. Bir diğer makalemizde cilt tiplerine uygun maske çeşitlerinden bahsettik. Evde  doğal yüz maskeleri ve cilt tiplerine uygun uygulamalar için buraya tıklayınız. 

Gözenek Nedir ?

Gözenek Nedir ?
Gözenek Nedir ?

Gözenek nedir ? Gözenekler aslında cildimizi havalandırmak, nefes almasını sağlamak ve nemli tutmak için var olan minik kanallardır. Fakat gözenekler büyüdüğünde çukur yapısı oluşuyor ve bu da yapılan makyajın, kirin çukurlarda birikmesine yol açabiliyor. Bu da oluşacak akneler, siyah noktalar, sivilceler için ortam hazırlamış oluyor. Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ? konusunu aşağıda doğal maskelerle açıklamış olacağız.

Gözenekler Neden Açılır ?

Gözenekler aslında belli başlı bir boyutta değillerdir. Özellikle yüzünüzde olan bu gözenekler bazen can sıkıntısı yaratabilir. Makyaj yapılması halinde bile gözüktüğü olabilir. Peki gözenekler neden açılır ?

  • Genetik yapıdan dolayı sizlere bırakılan bir miras olabilir. Yüzünüzde bulunan büyük gözenekler ailenizde de bulunan büyük gözeneklerden geliyor olabilen genetik bir faktördür. 
  • Eğer yağlı bir cilt yapınız var ise ciltteki gözeneklerin daha geniş olması normaldir. Çünkü yağlar ciltte yoğun bir şekilde olduğundan sebep gözeneklerin genişleme durumu netlik kazanacaktır.
  • Yaş konusu da ciltteki gözeneklerin var olma konusunda net bir özelliktir. Yaşlandıkça cildimiz gerginliğini kaybedip, sarkmaya meyil verdiğinde gözeneklerin belirginleşmesi de kendini belli edecektir.
  • Güneşe karşı korunmasız kalındığı anda gözenek açılmasına ve genişlemesine sebebiyet veririz. Unutmamalıyız ki, güneş ışınları cilt lekelenmelerine, cilt kalınlaşmasına ve da büyük gözenekler açılmasına neden olur.
  • Siyah noktalar ve cilt gözeneklerinde bulunan yağlardan (sebum) dolayı tıkanması gözeneklere sebebiyet verir. Siyah noktalardan kurtulmak için sizler için derlediğimiz evde doğal maskelere göz atmak için buraya tıklayın.

Gözenekler Nasıl Kapanır ?

Gözenekler nasıl kapanır ? Gözenekleri doğru uygulamalarla, doğru maske ve kremlerle küçültmek, sıkı tutmak mümkündür. Yüzümüzü düzenli şekilde temizlemek ve doğru şekilde maskelemek ciltteki gözenekleri küçültmeye ve sıkılaştırmaya yarayacaktır. Peki evde gözenek sıkılaştırıcı maskeler nelerdir ? Kullanılan kimyasal hazır kremler ve maskeler de mevcuttur. Kozmetik mağazalarında gözenek sıkılaştırıcı kremler bulunur. Düzenli şekilde yapıldığı takdir de gözeneklerin küçüldüğünü göreceksiniz.

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır ?

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır ?
Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır ?

Cilt gözenekleri nasıl sıkılaşır ? Cilt sıkılaştırıcı ürünler kullanmak kurtarıcı olabilir. Fakat bazı cilt tipleri bu ürünlerden dolayı tahriş olabilir. Gözenekler büyümeye başladığı zaman ciddi cilt problemlerini beraberinde getirebilir. Cilt problemlerini yaratmamak adına cildi sıkı tutmak gerekir. Evde yapımı kolay ve bir o kadar da doğal birkaç maske önerisinde bulunmak gerekirse bunlardan en önemlisi yumurta akı maskesidir. Yumurta akının ciltteki sıkılığını, toparlamasını hemen hissetmeniz mümkündür. Peki gözenek sıkılaştırıcı maskeler nelerdir ? gelin birlikte göz atalım.

Yumurta Akı Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler nelerdir ? sorusunun yanıtlarından biri olan maskede yumurta akı maskesidir. Yumurta akının ciltte vermiş olduğu sıkılık ve gerginlikle birlikte, yapacağınız maskede bulunan balla cildinizi nemlendirmiş olacaksınız. Peki yumurta akı maskesi nasıl yapılır ?

Yumurta Akı Maskesi
Yumurta Akı Maskesi
  • 1 adet yumurta beyazı
  • 1 çay kaşığı bal
  • Birkaç damla limon

Bu üç malzemeyi blendera alıp güzelce çırpın ve köpük haline gelmesini sağlayana kadar devam edin. Cildinizi temizleyip, kurulayın. Hazırlanmış maskeyi cildinize masaj halinde sürün. Ciltteki gerginliği hissettiğiniz zaman kuruduğunu anlayacaksınız. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayınız. Favori nemlendiricinizi dairesel şekillerde yüzünüzün emmesini sağlayın.

Not: Maskeyi boyun bölgenize de uygulayabilirsiniz. Sarkmasını ve gerginliğini koruyacaktır. 

Yaş Maya Maskesi

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler nelerdir ? sorusuna cevaben yaş maya maskesi cildinizdeki gözenekleri küçültürken, yüzünüze parlaklık ve pürüzsüzlük aşılamaktadır.

  • 1 adet yaş maya
  • 1 çorba kaşığı süt

Oda sıcaklığındaki mayanızı bir kaseye alıp, üzerine sütünüzü ekleyin. Bu karışımı iyice kıvam alana kadar karıştırın. Yüzünüzü temizledikten sonra alın ve boyun bölgesine kadar sürülebilen bu maske cildinizi gerip, gözeneklerinizi de sıkılaştırmış olacaktır. Maskeyi cildinizde 15 dakika tutmanız yeterli olacaktır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?

Gözenek sıkılaştırıcı maskeler nelerdir ? diye soracak olursanız. Tabii tek seferde yanıtlamak mümkün olmayabilir. Ama kozmetik mağazalarında bulunan ve iyi sonuç veren ürünler de mevcuttur. Fakat her cilt yapısına uygun olmayacaktır. Hassas cilt tipleri için tahriş etmesi söz konusu olabilir. Gözeneklerin büyümemesini engellemek adına cildinizi sürekli temiz tutmaya çalışın. Gün içinde yapmış olduğunuz makyaj kalıntıları bile bu gözenek çukurlarına karışıp, büyümesine neden olabilir. Günlük kullanılan temizleyici jel kremler veya temizleme tonikleri kullanılabilir. Haftada en az bir kez gözenek sıkılaştırıcı maskeler yapılmalıdır.

Özet
Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?
Yazı Adı
Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?
Açıklama
Makalenin içeriğinde; Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler Nelerdir ?, Gözenek Nedir ?, Gözenekler Neden Açılır ?, Gözenekler Nasıl Kapanır ?, Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır ?, Yumurta Akı Maskesi, Yaş Maya Maskesi konuları yer almaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler