Seyahat & Gezi

Gezilecek Yerler Neresidir ?

Makalede; Bursa Ulu Camii, Irgandı Köprüsü, Koza Han, Kapalı Çarşı – Bursa, Gezilecek Yerler Neresidir ?, Bursa Gezilecek Yerleri konuları yer almaktadır. Ülkemizin tarih kokan şehri Bursa! Eşsiz yemekleriyle ünlü, tarihi yapısıyla sanat anlamında yüksek kaliteye sahip bu şehir bizi huzurunda buluşturacak. Peki Bursa’da gezilecek yerler neresidir ?

Bursa Gezilecek Yerleri

Gezilecek yerler neresidir ? diye sorulacak olursa Bursa şehri Türkiye’de gezilecek yerler arasındadır. Bursa bilindiği üzere kayak merkezi olarak biliniyor. O eşsiz Uludağ’ın güzelliğinin tarifi ve eğlencesi bambaşkadır. Fakat Bursa’da lezzet en ön sırada gelir. Bursa aşçılarıyla da meşhurdur. Yemeklerinin birbirinden güzel oluşu, tadına doyum olmayacak bir mutfağa sahiptir. Bursa İskenderi diye sanırım boşuna demiyorlar. Şimdi yemekten biraz uzaklaşıp, gezilecek yerleri neresidir oraya odaklanalım.

Gezilecek Yerler Neresidir ?

 • Koza Han
 • Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
 • Karagöz Müzesi
 • Soğanlı Botanik Parkı
 • Bursa Ulu Cami
 • Yeşil Cami
 • Yeşil Türbe
 • Muradiye Külliyesi
 • Emir Sultan Cami
 • Osmangazi ve Orhangazi Türbesi
 • Kapalı Çarşı
 • Irgandı Köprüsü
 • Tophane Saat Kulesi
 • Hisar Kapısı

Koza Han

Gezilecek yerler neresidir ? Koza Han, eskiden İpek Yolu üzerinden gelen kervanların durakları olan bir handır. Bu hanın içerisinde ipek kumaşlardan yapılmış şallar, lezzetine doyum olmayacak yemekler vardır. Yaz – kış, her mevsim ziyaretçilerine açıktır. Hanın içerisindeki sakinlik ve huzur dikkatlerden kaçmayacaktır.

Koza Han

2008 yılında magazin haberlerine bomba gibi düşen İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth Bursa‘ya gelmişti. Eşi ile birlikte Koza Han‘ı ziyaret etmeden gitmemişti. Handan ipek şallarını alıp, yemeklerin tadına bakmıştı.

Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii
Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii, tarihi yapısı ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Evliya Çelebi’nin o zamanda Bursa Ulu Camii için kullandığı bir söz vardır “Bursa’nın Ayasofyası !” diye. Bu camiinin yaklaşık 4 yıl süren bir yapım aşaması vardır. 1396 – 1400 tarihi aralığında I. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. O zamanın mimarları olarak bilinen Ali Neccar yada Hacı İvaz tarafında yapıldığı rivayetler arasındadır. Selçuklu ve Osmanlıya bağlı olarak teknik sanatlardan yararlanarak yapılmıştır. Camiinin duvarlarında bulunan hat sanat çalışmaları 19. yy ortasından 20. yy başlarına bambaşka hattatların yaptığı 192 sanat çalışması bulunmaktadır.

Ülkemizin bu tür sanatlara değer verip koruması ve bizlerin sahip çıkması adına gezilecek yerlerden biridir.

Irgandı Köprüsü – Bursa

Gezilecek yerler neresidir ? Bursa – Irgandı Köprüsü, eskiden beri geleneksel elişi sanatlarını icra eden zanaatçıların işlerini icra ettiği köprüdür. Bir köprü düşünün ki üzerinde çarşısı bulunan. Bursa’ya gidip, Irgandı Köprüsü’ne uğramamak olmazdı. Bu köprü 1442 yılı tarihinde Irganda’lı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin taraflı yapılmıştır. 1854 yılında Bursa depreminde hasar görmüş, Kurtuluş Savaşı’nda bombalanmıştır. Fakat buna rağmen hala dimdik ayaktadır. Günümüzde kapılarını ziyaretçilere açan Irgandı Köprüsü üzerindeki çarşı oldukça popülerdir.

Dünya’da benzer köprüler; 

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa gezilecek yerler neresidir ? cevaplarından biri de; Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, eski bir ipek fabrikasının restore edilmesiyle 1998 – 2002 tarihleri arasında yapılmış bir müzedir. 30 bin metrekarelik bu alan beygirli at arabalarından, günümüzün arabalarını ele alarak hikayelerini anlattığı bir müzedir. O tarihlerde yaşamamış olsanız bile döneme ait arabaları görmeniz pek mümkündür. Müzenin;

Açılış – Kapanış saatleri; 10.00 – 17.00

Ziyarete Pazartesi günleri hariç her gün açıktır. Giriş ücreti yoktur.

Kapalı Çarşı – Bursa

Kapalı Çarşı - Bursa
Kapalı Çarşı – Bursa

Kapalı Çarşı – Bursa bir taraftan gelişirken, bir taraftan da depreme ve yangınlara maruz kalmıştır. Birçok esnafa ekmek kapısı olan bu çarşı günümüzde ipek şallar, Bursa’ya ait yöresel el emeği eşyalar, kıyafet dükkanları, kuyumcular vb. mağazalar barındırmaktadır. Gidip göreceğimiz bu çarşıdan kendimize ve sevdiklerimize anı için hediyeler alabiliriz.

Gezilecek Yerler Neresidir ?

Ülkemizin neresinde olursak olalım her yeri bir başka güzel! Bugün Bursa şehrimizin tarihlerini hala yaşattıklarına şahit olacağız. Yaşadığı depremler, savaşlara rağmen ayakta durabilen bir şehirden bahsediyoruz. Bu güzel şehri hem okuyalım, hem görelim, hem yaşadıklarını hissedelim.

Özet
Gezilecek Yerler Neresidir ?
Yazı Adı
Gezilecek Yerler Neresidir ?
Açıklama
Makalede; Bursa Ulu Camii, Irgandı Köprüsü, Koza Han, Kapalı Çarşı - Bursa, Gezilecek Yerler Neresidir ?, Bursa Gezilecek Yerleri konuları yer almaktadır. Ülkemizin tarih kokan şehri Bursa!
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler