Güzellik & Bakım

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?, Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır ?, Mat ve Yorgun Ciltler, Yoğurt Maskesi, Ballı Yüz Maskesi, Kuru Ciltler İçin Maske, Avakado Maskesi, Aleo Vera Maskesi, Yağlı Ciltler İçin Maske, Muzlu Yüz Maskesi, Karbonat Limon Maskesi konu başlıkları yer almaktadır. Kolay ve doğal yüz maskeleri yapmak o kadar da zor değildir. Evde pratik bir şekilde cildinizi sıkılaştıracak, gözenekleriniz küçültecek ve arındıracak yüz maskelerini sizler için derledik. Hazır kullandığımız maskelerde kimyasala maruz kalmış olabiliyor ve bazen bir tavsiye üzerine kullandığımız bir ürün cildimizi daha kötü yapabiliyor. Bu sebeple ilk önceki adım cildimizi iyi tanımamız olacaktır. Hassas cilde sahip insanlar biraz daha dikkatli olmak zorunda kalıyor. Gün içerisinde yüzümüze yapışan tozlardan dolayı oluşan akne ve sivilcelerden rutin cilt bakımlarımız sayesinde kurtulmamız mümkündür. Peki evde yüz maskesi nasıl yapılır ?

Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır ?

Doğal bir kür hazırlamak için buzdolabınızda bulunan sebzelerden, meyvelerden yararlanabilirsiniz. Kusursuz ve dengeli bir cilde sahip olmaya ne dersiniz ? Ciltte oluşan akneler, sivilceler, büyük gözenekler çoğunlukla sinir bozucu olabiliyor. Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?, Doğal yüz maskeleri nasıl yapılır ?

Mat ve Yorgun Ciltler

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?, Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır ? Mat ve yorgun ciltler için evde yapılacak maskeler oldukça basittir. Peki bu maske karışımını nasıl hazırlamalıyız.

Mat ve Yorgun Ciltler
Yoğurt Maskesi

Yoğurt Maskesi

 • Bir yemek kaşığı yoğurt,
 • Bir tatlı kaşığı bal,
 • ½ salatalık püresi,
 • Biraz da yulaf ezmesi ekleyin.

Mat ve yorgun ciltler için evde yüz maskesi nasıl yapılır ? sorusunun bir cevabı yoğurt maskesidir. Tüm bu malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırarak, temiz yıkanmış cildinize sürünüz. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Ballı Yüz Maskesi

 • 10 damla limon
 • 2 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı toz zencefil,
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal

Bir kase içerisine bal, zencefil ve zerdeçalı alıp, iyice karıştınız. Yoğun kıvamı biraz azaltıp, macun kıvamını alması için limon suyunu ekleyip, tekrar karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra yüzünüzü yıkayıp, kurulayınız. Hazırlanmış karışımı bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. 15 – 20 dakika cildinizde bekleyip, güzelce yıkayınız.

Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru ciltli insanların soğuk havanın etkisiyle daha fazla neme ihtiyacı oluyor. Soğuk hava cildi kurutup pul pul dökülmesini sağlıyor. Peki kuru ciltler için maske ve soğuk havaya karşı nasıl bir nem bombası hazırlayabiliriz ?

Kuru Ciltler İçin Maske
Avakado Maskesi

Avakado Maskesi

 • Yarım avakado
 • Bir avuç yulaf
 • 1 çorba kaşığı bal

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ? sorusunun yanıtı Avakado maskesidir. Avakadonun eşsiz bir özelliği de nem bombası olmasıdır. Avakadoyu ortadan ikiye kesip, yarısını bir kase içerisine alarak ezin. İçerisine bir avuç yulaf ekleyin. 1 çorba kaşığı bal ile iyice karıştırıp, temizlenmiş olan yüzünüze sürün. Yüzünüzde bu maskeyi 10 dakika bekletip, yıkayınız.

Aleo Vera Maskesi

 • 1 tane salatalık,
 • 2 çorba kaşığı aleo vera

Salatalığı soyup, aleo verayla birlikte blenderdan geçirin. Yoğun bir kıvam almasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz karışım maskeyi temizlenmiş yüzünüze sürün. 30 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayınız. Aleo Vera Maskesi cildinizi kuru ciltler için rahata kavuşturacak bir maskedir.

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı ciltlerin en büyük sıkıntısı sıcak ortamlar ve yaz mevsimidir. Bu sıcaklıkta cildin sebum üretmesi hızlanır, ciltteki parlamayı yoğunlaştırır. Bazı meyveler cildin üzerinde bulunan yağı alır, cildi sıkılaştırır. Ciltteki parlamayı engellemek ve yağlı cilt için evde yüz maskesi nasıl yapılır ?

Yağlı Ciltler İçin Maske
Muzlu Yüz Maskesi

Muzlu Yüz Maskesi

 • 1 adet orta boyutta muz
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal

Yağlı ciltler için maske uygulamasının yapım aşamasını sizler için hazırladık. İlk öncelikle yüzünüzü temizleyin. Muzlu yüz maskesini uygulamak çok basittir. Yağlı cilt maskesi olarak tanımlanan muz maskesi farklı uygulamalarıyla diğer cilt tiplerine göre de uyarlanabilir. Peki evde yüz maskesi nasıl yapılır ?

Muzunuzu bir kase içerisine alarak ezin. Üzerine yoğurdunuzu ve balınızı ekleyip, iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün. 25 – 30 dakika yüzünüzde bekletin. Bekleme süresi dolduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Muzlu yüz maskesini haftada 2 defa yapabilirsiniz.

Karbonat Limon Maskesi

 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 2 – 3 damla limon

Karbonat ve limon ikilisi yüzdeki yağların emilmesinde büyük rol oynar. Peki yoğurdun nem etkisini dengelediğini biliyor muydunuz ? Peki evde yüz maskesi nasıl yapılır ? Karbonat limon maskesi nasıl yapılır ?

Karbonat ve yoğurdu uygun bir kasede iyice karıştırın. Üzerine birkaç damla limon ekleyip, tekrar karıştırın. Hazırlanan karışımı temiz yüzünüze dairesel şekillerde sürün. 15 dakika cildinizde tutun ve sonrasında ılık suyla yıkayın. Maske sonrası cildinize uygun bir tonik yardımıyla temizleyin.

Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?

Cilt tipinize uygun, cildinizi arındırıp yüzünüzdeki yorgunluk ifadesinden arındıracak inanılmaz maskeler derledik. Bazen koşuşturmaktan cildimize bakamadığımız ve aslında en çok yüzümüzün ihtiyacı olan nemi ve temizliği ikinci plana bırakıyoruz. Peki doğal yöntemlerle bu maskeler nasıl yapılır ? Mümkün müdür ? Evet oldukça mümkündür ve buzdolabınızda bulunan meyvelerden, baharatlardan elde edeceğimiz bu maskeler kolay ve çabuktur. Mat ve yorgun ciltler için kullanılan; yoğurt maskesi ve ballı yüz maskesi, kuru ciltler için maske önerisi olan; avakado maskesi ve aleo vera maskesi, yağlı ciltler için maske istiyorsak; muzlu yüz maskesi ve karbonat limon maskesidir.

Hiçbir kimyasala gerek duyulmayan bu maskelerin cildinize uygunluğunu seçip hazırlamanızdır. Büyük gözeneklerden kurutulmak için ise sizler için hazırlamış olduğumuz makaleleri okuyabilirsiniz. Kim istemez ki gözeneklerin sıkılaşıp, küçülmesini 🙂 Gözenek sıkılaştırıcı makalemiz için buraya tıklayın.

Özet
Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?
Yazı Adı
Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?
Açıklama
Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır ?, Doğal Yüz Maskeleri Nasıl Yapılır ?, Mat ve Yorgun Ciltler, Yoğurt Maskesi, Ballı Yüz Maskesi, Kuru Ciltler İçin Maske, Avakado Maskesi, Aleo Vera Maskesi, Yağlı Ciltler İçin Maske, Muzlu Yüz Maskesi, Karbonat Limon Maskesi konu başlıkları yer almaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler