ÇocukEğlence & Aktivite

Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?

Makalenin içeriğinde; Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?, 2 Yaş Oyunları, Hacıyatmaz Oyunu, Sallanan Şişe Oyunu, 2 Yaş Etkinlikler, Sihirli Boyama, Çorap Eşlerini Bulalım oyunları ve etkinlikleri yer almaktadır. Bir çocuğun gelişimi ve eğitimi için ihtiyacı olan tek şey oyun oynamaktır. Bebeklikte başlayan bu süreç uzun yıllar devam edecektir. Çocuğunuzla doğru ve eğitici oyunlar oynamak için yaşını da dikkate almak gerekir. Belli yaşlarda tanıma, tatma, algılama durumları olacaktır. Onları daha bilinçli ve algılayabileceği oyunlar oynatmanız gerekir. Mesela; 7 yaşındaki bir çocuğa, 2 yaş oyunları oynatamazsınız. Çocuk bunu gerileme olarak algılayabilir. Zaten o oyundan da hemen sıkılacaktır. Peki daha bilinçli ve çocuğunuzun algılayıp, öğrenirken eğlenmesini nasıl sağlayabiliriz. Bu yazı da 2 yaş oyunları ve 2 yaş etkinlikler bulunmaktadır. 2 yaşındaki çocuğun algısından ve nasıl oyunlar oynaması gerektiğini açıklayacağız.

2 Yaş Oyunları

2 yaş oyunları, eğitsel oyunlar nelerdir ? sorusunun bir cevabı olacaktır. Çocuk bu yaşta neyi algılıyor ? Her ebeveyn çocuğunu daha iyi tanıyordur. Sevdiği oyuncakları baz alarak oyunlar kurmaya özen göstermeniz gerekir. Çocukların enerjilerini harcamaları fiziksel ve zihinsel gelişmeleri açısında büyük rol oynar. Bahsedeceğimiz bu eğitsel 2 yaş oyunları, etkinlikleri çocuklarınızın ilgisini çekecek ve eğlenecekleri bolca zamanları olacaktır.

Refleks gelişimi ilk öncelikle uterus içerisinde 4. aydan itibaren başlar. Çocuklar için oyun oynamak gün içerisindeki enerjilerini harcamak, büyüme ve gelişmelerinde büyük rol oynar. Onların gelişimlerindeki oyunları doğru ve anlaşır seçmemiz gerekir. Refleks geliştirme oyunu da 2 – 3 yaşındaki çocuklar için çok önemli bir adımdır. 2 yaş oyunlarına örnek verecek olursak Hacıyatmaz Oyunu ve Sallanan Şişe Oyunu diyebiliriz. Peki bu oyunlar nasıl oynanır ?

2 Yaş Oyunları
2 Yaş Oyunları

Hacıyatmaz Oyunu

Bu oyun çocuklarınızın refleks gelişimlerini etkileyecektir. Refleks geliştirme oyunu hem eğlenecekleri, hem de motor gelişimlerinde etki gösterecektir. Hacıyatmaz oyunu nasıl oynanır ?

 • Oyun için gerekli olacak olan uzun bir sopa ortaya bir çocuğun desteğiyle tutulur.
 • Diğer çocuklar halka olacak şekilde sıralanır.
 • Her bir çocuğa 1’den başlayarak numara verilir.
 • Ortadaki oyuncu bir numara söyleyerek sopayı bırakır.
 • Numarasını duyan çocuk sopayı yakalamaya çalışır.

Bu oyun çocukların reflekslerini kuvvetlendirir.

Sallanan Şişe Oyunu

Sallanan şişe oyunu, Hacıyatmaz oyununa benzer bir şekilde oynanır. Refleks geliştirme oyunları altında derlenen bu 2 yaş oyunları, eğitsel oyunlar nelerdir ? sorusunun da cevabı olacaktır. Peki bu oyun nasıl oynanır ?

 • Çocuklar halka şeklinde yerlerini alır.
 • Ortada bir ebeveyn her çocuğu bir numara, meyve adı veya çocukların kendi isimleri verilir.
 • Kaç kişi oynanacaksa şarkı ona göre söylenir. Örneğin oyun 4 kişilik ise;
 • Söylenen şarkı ile bütün çocuklar sallanıp, hareket eder.
 • Ebeveyn şarkıyı söylemeye başlar “4 küçük şişe sallanıyordu x2, içlerinden biri (verilen adı kullanılır) pat düştü yere” ismi verilen çocuk yavaşça yere düşer.
 • Sırada kalan üç çocuk için şarkı devam eder.
 • Oyun bitene kadar bütün çocukların (şişelerin) yere kendini yavaşça bırakması beklenir.

İnanın bu 2 -3 yaşındaki çocuklar için eğlenceli ve eğitsel bir oyundur. Bir yandan reflekslerini güçlendirirken, bir yandan da hem düz sayı saymayı, hem de tersten sayı saymayı öğrenecektir.

2 Yaş Etkinlikler

2 yaş etkinlikleri, ev içerisinde kaldığı süreçte eğlenmesini sağlayarak, öğrenmesine destek olmaya yarayacaktır. Eğitsel oyunlar bölümünde reflekslerin gelişimi, görsel zeka oyunları, hızlı algılama gibi motor gelişimlerine de katkıda bulunur. Sihirli boyama etkinliği çocuğunuzu çok eğlendirecektir. 2 – 3 yaş aralığındaki çocuklar için yapılacak etkinlikler eğitsel oyunlar onları mutlu ederken sizlerde en az onun kadar mutlu olacaksınız. Evde kaldığımız bu zamanlarda çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmeye odaklayın. Bu süreçten kötü etkilenmiş olmasınlar. Onların şuan oyun arkadaşına ve eğlenmeye ihtiyaçları vardır. O zaman başlayalım mı ? Kendimize bir soralım, eğitsel oyunlar nelerdir ?, 2 Yaş oyunları ve 2 yaş etkinlikleri nelerdir ? İşte bunların cevabı bu makalede yer alıyor.

2 Yaş Etkinlikler
2 Yaş Etkinlikler

Sihirli Boyama

Sihirli boyama etkinliği evinizde kolayca yapılacak bir etkinliktir. Bu oyunda çocuklarınızın ne kadar eğlendiğini ve ne kadar şaşıracağını göreceksiniz. 2 yaş etkinlikleri başlığında toplanan bu eğitsel oyun nasıl hazırlanır ?

 • İlk öncelikle bir kağıt üzerine beyaz pastel boya yada mum yardımıyla sevdiği hayvanları çizin.
 • Çocuğunuza etkinliği anlatın. Mesela; haydi bakalım buraya bir kedi çizelim deyin.
 • Sulu boyamaları nasıl kullanacağını öğretin ve koyu renkleri seçin.
 • Fakat renkleri onun belirlemesine müsaade edin.
 • Fırçayla boyadıkça çizmiş olduğunuz figürler meydana çıkacaktır.
Sihirli Boyama
Sihirli Boyama

Bu eğlenceli zamanda çocuğunuzun Sallanan Şişe Oyunu ve Hacıyatmaz Oyunu kadar eğleneceği bir etkinliktir.

Çorap Eşlerini Bulalım

Bu eğitsel etkinliğimiz ise 2 ve 3 yaşındaki çocukların görsel zekasını ve hızlı düşünmesini sağlayacaktır. Çok basit bir oyun olmasının yanında bir de motor becerilerine yardımcı olacaktır. Peki bu eğitsel oyunlar nelerdir ? Nasıl oynanır ? Haydi çorap eşlerini bulalım 🙂

 • İlk öncelikle çorap çekmesindeki çorapları boşaltalım veya yıkanıp kurumuş çoraplarını yapabilirsiniz.
 • Çocukların çorapları daha çok görsel ve renk barındığı için eşlerini bulması kolaylaşacaktır.
 • Çorapların eşlerini üzerindeki renleri söyleyerek, varsa üzerindeki figürleri söyleyerek bulup, birlikte katlayın ve çekmecesine düzenli bir şekilde yerleştirin.

Bu basit oyun çocuğunuza hem düzeni öğretecek, hem de görsel zekasını güçlendirecektir.

Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?

Eğitsel oyunlar nelerdir ? 2 yaş oyunları ve 2 yaş etkinlikler oldukça anlaşılır ve eğlenceli olmalıdır. Yan algıya göre oyun seçimi yapmalıyız. Bu makalede yer alan; çorap eşlerini bulalım, sihirli boyama etkinlikleri ve sallanan şişe oyunu, hacıyatmaz oyunu 2 -3 yaş aralıklarındaki çocuklar için uygundur. Peki çocuklarınıza bu oyunlar neler katacak ? Çocukların refleks gelişimlerin, güçlendirecek, görsel hafızayı kuvvetlendirecek, hızlı algı duyusunu harekete geçirecek ve hızlı hareket etmeyi öğrenecektir. Haydi şimdi vakit kaybetmeden bu öğretici ve eğitsel oyunlarla eğlemenin tam zamanı! 🙂 Eğlenceli aktiviteler, evde oynanabilecek oyunlar için buraya tıklayınız.

Özet
Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?
Yazı Adı
Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?
Açıklama
Makalenin içeriğinde; Eğitsel Oyunlar Nelerdir ?, 2 Yaş Oyunları, Hacıyatmaz Oyunu, Sallanan Şişe Oyunu, 2 Yaş Etkinlikler, Sihirli Boyama, Çorap Eşlerini Bulalım oyunları ve etkinlikleri yer almaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler