Pratik Bilgiler

Duşakabin Temizliği

En çok hijyen gereken alanlardan biride banyo ve tuvaletlerdir. Duşakabin temizliği, duşakabin temizleyicileri nelerdir ?, banyo temizliği, banyo temizleyicileri nelerdir ? konu başlıklarını sizler için derledik. Duşakabinlerin zamanla iç tarafında ve camlarında tortular ve lekeler oluşmaktadır. Özellikle plastik bağlantı noktaları ile cam arasında kalan kısımlarda neme bağlı oluşan bakteri ve küflenmeler görülmektedir. Bu durumlara sabun ve şampuan artıkları neden olmaktadır. Ayrıca kireç ve su lekeleri de camların kötü ve mat görünmesine sebep olmaktadır.

Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliği, banyolarda hijyenik bir ortam oluşturma adına ve bu eşyayı uzun yıllar sorunsuz kullanma adına çok önemlidir. Ayrıca lekeli bir duşakabin, görsel açıdan da iyi bir görünüme sahip değildir. Bu nedenlerden dolayı kişilerin duşakabin bakım ve temizliğine önem vermesi gerekmektedir.

Duşakabin Temizleyicileri Nelerdir ?

Duşakabinlerin temizlenmesi kişisel hijyen ve banyoların temiz görünmesi açısından çok önemlidir. Fakat bu alanları temizlerken kişilerin, insan sağlığına ve eşyaya zarar verecek tuz ruhu gibi kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir. Duşakabin temizleyicileri nelerdir ? Sorusuna genel olarak cevap verecek olursak ise;

Duşakabin Temizleyicileri Nelerdir

 • Banyo yüzeylerini temizlemek için özel olarak üretilen krem ve sıvılar kullanılabilir. Ayrıca etkili, fakat yüzeylere zarar vermeyen kireç çözücüler kullanılabilir. Bu maddeler kullanılarak temizlik yapıldığında ise bir fırça ya da sünger ile bağlantı noktalarına, köşelere ve girintilere bu maddelerin uygulanması gerekmektedir. Bu detayların temizlenmesi küflenmelerin önlenmesi adına çok önemlidir.
 • Doğal ürünler ile temizlik yapmak isteyenler ise yüzeylere saf sirke ve karbonat uygulayabilir. Fakat karışım cam sürülerek 20 dakika beklenilmesi gerekmektedir. Ardından suyla ovalanması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra ise yüzeylerde su lekesi kalmaması için banyonun camı açarak havalandırılması gerekmektedir.

Banyo Temizliği

Duşakabin temizliği ve banyo temizliği insan sağlığı ve görsel olarak iyi bir görünüm için detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Lavabo, duş, klozet, banyo dolapları ve yüzeyler gibi pek çok alanda oluşan kireç, küf ve görünmeyen bakterilerin özenle temizlenmesi gerekmektedir. Banyo temizliği yapılırken genel olarak dikkat edilmesi gereken hususlar ise aşağıdaki gibidir.

Banyo Temizliği

 • Öncelikle banyo yüzeylerine ve banyoda bulunan eşyalara zarar vermeyecek temizleyiciler tercih edilmelidir.
 • Duşakabin veya küvet gibi alanlar özel temizleyiciler yardımı ile detaylı bir şekilde temizlenmelidir.
 • Klozet temizlenirken ise önce klozet kapağın içi ve ağız kısmı temizlenmelidir. Temizleyici yüzeyde 10 dakika bekletildikten sonra bir fırça yardımı ile silinmelidir. Çanağın içi ise tuvalet fırçasıyla detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonra taharet musluğu dahil tüm yüzeyler içten dışa doğru temizlenmelidir.
 • Bir evin en fazla kullanılan alanlarından biri olan lavabolar ise hijyenik olması ve tıkanıklık olmaması için yüzey temizleyici, kireç temizleyici ve lavabo açıcı kullanılarak temizlenmelidir. Temizlerken ise öncelikle kireç çözücü dökülerek süngerle lavabo ovulmalıdır. Lavabonun tıkanıklığının giderilmesi içinse lavabo açıcı uygulanmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra bir bez yardımı ile lavabo kurulanmalıdır.
 • Banyo yüzeyleri ise yüzeylere zarar vermeyecek şekilde temizlenmelidir. Ayrıca yüzeylerde su lekesi kalmaması için yüzeylerin kurulanmasına önem verilmesi gerekmektedir.
 • Musluklar özel sıvılar ve kireç çözücüler ile temizlenmelidir. Leke kalmaması içinse yine temizlendikten sonra kurulması gerekmektedir.
 • Lavabo aynaları ise mikrofiber bez ve özel cam temizleyiciler kullanılarak leke kalmayacak şekilde temizlenmelidir.
 • Banyoda yer alan borular ve havalandırma penceresi gibi diğer alanlar ise banyo sıvıları ve temizleyiciler ile temizlenmelidir.

Yukarıda bahsedilen duşakabin temizliği ve banyo temizliği işlerinden sonra banyoda nem ve lekelenmenin önüne geçilmesi için banyonun havalandırılması gerekmektedir.

Banyo Temizleyicileri Nelerdir ?

Banyo Temizleyicileri Nelerdir

Banyoda temizlik yapılırken duşakabin temizliği ve kişisel temizlik adına kullanılan tüm alanların insan sağlığına ve eşyalara zarar vermeyecek özel temizleyiciler ve ürünler ile detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle klozetlerinizi bakteri ve mikroplardan arındıracak temizleyiciler kullanmanız önemlidir. Peki banyo temizleyicileri nelerdir ? genel olarak bu temizleyiciler ise;

 • Doğal temizleme yöntemleri ile banyolarını temizlemek isteyen kişiler; sirke, karbonat ve soda kullanabilir.
 • Banyo yüzeylerini temizlemek adına üretilen sıvılar ve kremler kullanılabilir. Ayrıca kireçlerin giderilmesi amacı ile kireç çözücü kullanılabilir.

Son dönemlerde popüler olarak yaygınlaşan kremlerden biride Selsil Pak. Ürünü çeşitli kirlere maruz kalmış bölgelerde kullanabiliyorsunuz. örneğin ocak temizliğinde, ocağınız inox veya cam hiç farketmiyor, krem bazında olduğu içinzarar vermeyecektir. Ürünü incelemek için buraya tıklayın.

Sizler için kaleme almış olduğumuz konulardan biri ise ocak temizliği. Gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan birisi ise mutfaklarımız. Ocağınıza uygun pratik bilgiler ve temizliğinizi kolaylaştıracak püf noktalar için tıklayın.

Özet
Duşakabin Temizliği
Yazı Adı
Duşakabin Temizliği
Açıklama
En çok hijyen gereken alanlardan biride banyo ve tuvaletlerdir. Duşakabin temizliği, duşakabin temizleyicileri nelerdir ?, banyo temizliği, banyo temizleyicileri nelerdir ? konu başlıklarını sizler için derledik.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler