Pratik Bilgiler

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ?

Bu bölümde; Diş Taşı (Tartar) Nedir, Siyah Lekelerin En Sık Sebepleri Nelerdir, Dişteki Siyah Lekelenmeler Nasıl Önlenir, Diş Taşı Belirtileri Nelerdir, Evde Kahverengi Diş Lekesi Nasıl Geçer, Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ? gibi sorular cevaplarını bulacaktır. Dişteki oluşan siyah lekeler, sararmış dişler yaşamımız boyunca rahatsızlık duyacağımız bir konudur. Gülerken, sohbet ederken gözükecek olan dişlerimiz özgüvenimizi bile kırabilir. Bununla alakalı aklımıza ilk gelecek soru ” dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? ” olacaktır.

Diş Taşı (Tartar) Nedir ?

Dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? diye soracak olursanız, ilk önce oluşacak diş taşı (tartar)‘dan bahsetmek gerekir. Dişlerden arındırılamayan plak diş taşına dönüşecektir. Gün içerisinde tükettiğimiz gıdaların ardından dişlerimizde oluşan bakterilerin ürettiği asitten meydana gelir. Dişlerde bulunan diş taşı (tartar) tamamen giderilebilmesi için bir hekim tarafından yapılması gerekir. Yoğun diş fırçalamak veya diş ipi kullanmak geçireceği anlamı taşımaz.

Diş Taşı Belirtileri Nelerdir ?

Diş taşı olarak bildiğimiz dişteki siyah lekeler aslında bakteri birikimidir. Diş üzerinde sert bir tabaka haline geldiği için fırçalamak ile giderilmez. Belli bir zaman sonra iltihap, kanama ve diş etinde şişliklere sebebiyet vererek en büyük belirtilerini de ortaya çıkarmış olur. Dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? demeden önce belirtilerine göz atmakta fayda vardır.

Diş Taşı Belirtileri Nelerdir
Diş Taşı Belirtileri Nelerdir

Siyah Lekelerin En Sık Sebepleri Nelerdir ?

Dişteki siyah lekeler ağız yoluyla alınan tüm gıdaların tüketilmesi ve yeme alışkanlıkları ile ilgilidir. Bunun yanı sıra yaş ilerlemesi, diş sağlığı (dolgular, travmalar, tedaviler), genetik problemler ile ilgili birçok neden bulunabilir.

Siyah Lekelerin En Sık Sebepleri Nelerdir
Siyah Lekelerin En Sık Sebepleri Nelerdir

 

Dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? sorusunun cevabı ve siyah lekelerin çoğalmasına neden olacak sebepleri aşağıdaki gibidir;

 • Kahve, çay, sigara, kırmızı şarap, renklendirici soslar gibi tüketimler diş renginde sararmaya ve siyah lekelere öncülük eder.
 • Fazla flor içeren gıda ve günlük kullanmış olduğumuz diş macunları da dişte grileşme ve siyahlaşma gösterebilir.
 • Gen yapısına bağlı olarak nedensiz lekeler olabilir.
 • İçeriğinde demir elementi barındıran gıdalar ve ilaçlar dişteki renk değişiminde önemli rol oynar.
 • Klorheksidin içeren ağız çalkalama sularına (gargara) dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar gibi birçok nedenlerle dişteki siyah lekelerin çoğalmasına sebebiyet vermekteyiz.

Dişteki Siyah Lekelenmeler Nasıl Önlenir ?

Dişteki siyah lekeler ve kahverengi lekeler genellikle yeme – içme alışkanlıklarımızdan geçmektedir. Özellikle asitli, şekerli ve yapay renkli yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme ilk kuralımız. Bu yüzden lekeler oluşmadan önce önlemini almak diş sağlığımız açısından daha etkilidir.

Kahve, Çay ve Sigara Tüketiminden Uzak Durun

Kahve ve çay popüler içecekler arasında yer alıyor. Fakat dişlerin lekelenmesi açısından büyük rol oynuyor. Sararma ve kararmalara en etkili sebepler arasındadır. Sigara ise sararma ve tartarın en yakın dostudur.

Düzenli Olarak Dişlerinizi Fırçalayın​​​​​​​

Dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? Dişlerinizi düzenli fırçalayın. En önemli unsurların başındadır. Doğru fırça kullanımı ve düzenli fırçalamak diş sağlığımızın yanı sıra beyaz dişlere ve oluşacak diş hastalıklarına karşı koruyucu bir tabaka oluşturacaktır.

Düzenli Olarak Dişlerinizi Fırçalayın​​​​​​​
Düzenli Olarak Dişlerinizi Fırçalayın​​​​​​​

Suyla Ağızınızı Çalkalayın

Dişlerinizi fırçalayacak kadar durumunuz müsait değil ise en azından ağzınızı su ile çalkalamanız dişlerde oluşacak plakları önleyecektir.

Evde Kahverengi Diş Lekesi Nasıl Geçer ?

Dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir ? Evde yapılacak pratik bir uygulama olan bu işlem dişlerdeki sararmaya ve kararmaya etkili bir şekilde yardımcı olacaktır. Aşağıda sırasıyla anlatılacak olan bu uygulamayı haftada bir kez yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler ;

 • Diş macunu,
 • Karbonat,
 • 2 adet kürdan,
 • Alüminyum folyo,
 • Çay tabağı.

Yapılışı ;

 • Günlük yaşamımızda kullanmış olduğunuz diş macunundan bir çay kaşığı kadar tabağınıza ekleyiniz.
 • Bir tatlı kaşığı karbonatı çay tabağınızda bulunan macunla birlikte karıştırınız.
 • Bir çay kaşığı su ekleyip, kürdan yardımı ile iyice karıştırınız.
 • Macun kıvamına gelecek şekilde hazırlayınız.
 • Diğer kürdanınızın uç kısmını alüminyum folyo ile sarınız.
 • Hazırladığınız kürdanın alüminyum folyo kaplı olan kısmını çay tabağında bulunan karışıma batırıp macundan alınız.
 • Dişlerinize ve sararmanın yoğun olduğu bölgelere iyice uygulayıp 1-2 dakika bekleyiniz.
 • Son işlem olarak diş fırçanız ile fırçalayıp durulayınız.

Not : Hazırlamış olduğunuz karışımınıza suyu fazla eklediğiniz taktirde karbonat ilave edebilirsiniz.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ?

Dişteki siyah lekeler için evde uygulanan birçok işlem, ilaç vardır. Fakat bunlardan bazıları hiçte sanıldığı gibi sağlıklı ve bilinçli değildir. Diş etlerimiz zarar görebilir ve ağız içinde yaralanmalar oluşabilir. Bazen bu lekeler sağlığınızı da etkileyebilir. Diş ağrısına, çürüğüne sebebiyet verebilir. Diş ağrısını doğal yöntemlerle geçirebilmekte mümkündür. Konuyla ilgili pratik bilgiler için buraya tıklayınız.

Uzmanlar tarafından yaşınıza, genetik diş yapınıza, daha önce uygulanan diş tedavilerinize bakıldıktan sonra karar verilmelidir. Sadece doktorunuzun vermiş olduğu evde kullanılacak doğal yöntemlerle yapılabilir diş temizleme uygulamalarını göz önünde bulundurmak gereklidir. Doktorunuzun diş yapınızı inceledikten sonra uygun gördüğü tedavilere önem vermelisiniz.

Özet
Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ?
Yazı Adı
Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ?
Açıklama
Bu bölümde; Diş Taşı (Tartar) Nedir, Siyah Lekelerin En Sık Sebepleri Nelerdir, Dişteki Siyah Lekelenmeler Nasıl Önlenir, Diş Taşı Belirtileri Nelerdir, Evde Kahverengi Diş Lekesi Nasıl Geçer, Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Temizlenir ? gibi sorular cevaplarını bulacaktır. Dişteki oluşan siyah lekeler, sararmış dişler yaşamımız boyunca rahatsızlık duyacağımız bir konudur.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler