KadınSağlık

Dış Gebelik Nedir ?

Makalenin bu bölümünde sizlere; Dış Gebelik Nedir ?, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ?, Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır ? Ne zaman doktora gidilir ?, Dış Gebelik Neden Olur ?, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur ?, Dış Gebelik Sonrası Hamilelik gibi konular ele alınmıştır. Döllenmiş yumurtanın olması ile hamilelik başlamış olur. Fakat döllenmiş yumurtanın rahimde doğru bir yere yerleşmesiyle normal bir hamilelik başlayabilir. Döllenmiş yumurta rahim içerisinde (duvarında) tutunursa normal hamilelik, döllenmiş yumurta rahim dışında bir yerlere yerleşmiş ise Dış Gebelik (ektopik) denir.

Dış gebelik normal hamilelik gibi doğurmaya kadar gidemez. Dış gebelik yaşayan bir kadının erken tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde hayati tehlikeye kadar yol açabilir.

Dış gebelik nedir ? sorusunun şemasını aşağıdaki görselle daha iyi pekiştirebilirsiniz.

Dış Gebelik Nedir
Dış Gebelik Nedir

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Dış gebelik yaşayan kadın, sanki normal sağlıklı bir hamilelik sürecindeymiş gibi belirtilerle karşılaşabilir. (adet görmeme, bulantı vs.) Bu belirtilerle ilgili detaylı bilgiyi Hamilelik belirtileri nelerdir ? makalemizden görebilirsiniz. Hamile olduğunuzu düşünüp gebelik testi yaptıysanız testiniz pozitif olacaktır. Ancak bu süreç normal bir hamilelik süreci gibi olmayacaktır. Dış gebelik belirtileri nelerdir ?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir
Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir
 • Vajinal akıntılar veya kanamalar belirtilerin en başında gelir.
 • Karın ağrıları; şiddetli ve bıçak saplanırmış gibi ağrılar var ise,
 • Sağlıklı beslenme düzeniniz bozulduysa ve kilo kaybı oluyorsa,
 • Son zamanlarda baş dönmesi sık yaşanıyor, bayılıyorsanız.

Bu gibi belirtileriniz başladı ve hamilelik şüpheleriniz varsa bir uzman tarafından kontrol altına alınmalıdır. Aksi taktirde dış gebelik fark edilmezse hayati tehlikelere yol açabilir. Peki dış gebelik nasıl anlaşılır ve ne zamanda doktora gidilir ?

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır ? Ne zaman doktora gidilir ?

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilere dayalı vajinal kanama,  pelvis – abdominal ağrıları ve aşırı halsizlik, sersemlik, bayılma varsa acilen bir doktora gidilmelidir.

Dış Gebelik Neden Olur ?

Aktif cinsel yaşamı olan her kadının dış gebelik sürecini geçirmesi çok normaldir ve dış gebelik geçiren kadınlar risk altındadır. Dış gebeliği arttıran bazı faktörler mevcuttur. Bunlar yaş ortalamalarına bağlı, enfeksiyon durumları, gibi. Pekala dış gebelik neden olur sorusunun yanıtı nedir ?

 • Gebelik yaşayan bir kadının yaşı 35 ve üzeri oluşu,
 • Sigara tüketiliyorsa,
 • Önceki yaşamında dış gebelik geçirilmiş olması,
 • Bir veya daha fazla kürtaj operasyonu geçirmek,
 • Sigara kullanılıyor olması,
 • Doğuma bağlı veya daha sonrasında oluşan organların yapısal bozuklukları,
 • Önceden oluşmuş enfeksiyonların yara dokularının varlığı,
 • İlaç kullanımları ve doğurganlık tedavileriyle oluşmuş gebelikler.

Bu gibi ve benzeri nedenlerden dolayı dış gebelik riski büyüktür.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur ?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? başlığı altında derleyip, bahsetmiş olduğumuz konudaki gibi belirtiler yaşıyorsanız dış gebelik geçirme ihtimaliniz yüksektir. Hamilelik testi yapmış olsanız bile dış gebelikte sonuç pozitif çıkacaktır. Dış gebelik geçiren her kadının hayati tehlikesi olabilir. Erken teşhis edilmesi durumunda bu süreç ortadan kalkabilir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur
Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur

Dış gebelik tedavisi nasıl olur ? Dış gebelik tedavisinin yolu gebeliği sonlandırmaktır. Bu tedavi için farklı yardımcı yöntemlerden yararlanılabilir. Gebeliğin ilerleme durumuna göre, hamilelik dokusunu sonlandırmasını sağlayacak bir ilaç enjeksiyon edilir. Dış gebelik dokusunun hücre büyümesini durdurarak sonlandırılmış olunur. Kanamalar, kasılmalar olması normaldir ve bu süreç düşük belirtilerine benzer olabilir. İlaç tedavisinin doğru yolda ilerlediğini görmek için belirli günlerde kan testleri yapılır. Bu uygulamalı işlem sonrasında cerrahi bir operasyona gerek yoktur ve rahim kanalları zarar görmez.

Dış Gebelik Sonrası Hamilelik

Dış gebelik sonrası hamilelik için ilaçla tedavi görmüş bir kadının en az 3 ay sonra gebelik denemeleri yapması gereklidir. Fakat daha erken bir süre içinde gebe kalınmışsa bu bebekte sorun olacak anlamı taşımaz. Kapalı cerrahi operasyon yapıldı ise iki regl dönemi geçirmesi gerekir. Bu durum açık cerrahi operasyonlar da ise yaranın iyileşmesi için, 4 – 6 ay beklenmesi gerekir.

Dış Gebelik Nedir ?

Yumurtalıklarda büyüyüp, çatlayan yumurta rahimde bulunan tüp  olarak adlandırılan kanaldan geçer. Döllenmenin tam oluşacağı iki adet arasında tüp yakalar. Cinsel birleşme sonrası rahimin iç bölgesinden gelen spermler tüpe doğru hareket ederler. Tüp içerisinde kadın yumurtası ve erkek spermi birleşir ve gebelik oluşumu kanalda başlar. Döllenmeden sonra hücreler hızla büyümeye başlar. Yaklaşık 3 gün sonra döllenme, zigot olarak yavaş yavaş rahimin içine yerleşir ve hücreler çoğalarak embriyoyu oluşturmasına Normal Gebelik denir. Dış gebelik nedir ? Yine aynı şekilde yumurta tüp içerisinde dölleniyor, fakat kanal içerisinde oluşan zigot hareket etmesine rağmen rahim duvarına yerleşemiyor ve bu yaşan sürece Dış Gebelik denir. Oluşacak hücresel çoğalma tüpte devam etmektedir. Tüp denilen organ çok incedir bu sebeple yırtma ve patlama olasılığı yüksektir. Dış gebelik fark edilmediği takdirde hasta şiddetli kanama ve ağrıyla acil hastaneye gidiyor. Dış gebelik oldukça erken teşhis edilmelidir.

Özet
Dış Gebelik Nedir ?
Yazı Adı
Dış Gebelik Nedir ?
Açıklama
Makalenin bu bölümünde sizlere; Dış Gebelik Nedir ?, Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ?, Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır ? Ne zaman doktora gidilir ?, Dış Gebelik Neden Olur ?, Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur ?, Dış Gebelik Sonrası Hamilelik gibi konular ele alınmıştır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler