Sağlık

Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ?

Bu yazıda yer alan sorular; Diş Ağrısına Ney İyi Gelir, Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser, Diş Fırçalama İle Tedavi Yöntemi, Gargara İle Tedavi Yöntemi, Buz İle Tedavi Yöntemi gibi uygulamalar barındırıyor. Diş ağrısı belki de en dayanılmaz ağrılardan bir tanesidir. Bu ağrılardan kurtulmak için bazen yapılacak en ufak müdahaleler süreci kolaylaştırıp rahatlatır. Evde yapılacak, ağrınızı dindirecek bu yöntemler gününüzü rahat geçirecektir. Fakat ağrınız çok şiddetli ise bir doktor yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Dişlerinizdeki siyah lekelerden nasıl kurtulabilirsiniz ? Birçok doğal ve pratik bilgiler için tıklayınız.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser ?

Diş ağrısını kolayca ve doğal yöntemlerle hafifletmek ve geçirmek mümkündür. Evde diş ağrısından kurtulmak için hızlıca yapılan uygulamalar mevcuttur. Peki diş ağrısına ney iyi gelir ?

 • Dişlerinizi fırçalamak
 • Gargara yapmak
 • Sarımsak
 • Karanfil
 • Soğan
 • Çörek otu
 • Buz
 • Ada Çayı
 • Zeytinyağı
 • Zerdeçal

Diş Fırçalama İle Tedavi Yöntemi

Diş ağrılarının başlıca nedenlerinden biride yediğimiz yemeklerin kalmış olan artıklarının hala dişlerimizde barınmasıdır. Dişlerimizde kalan artıklardan sebep oluşan bakteriler çürük haline gelerek ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden günlük diş fırçalama rutininizi bozmayın. Ağrı sırasında da dişlerinizi fırçalamış olursanız ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Gargara İle Tedavi Yöntemi

Dişlerimizi fırçaladıktan sonra yapılması gereken başka bir ağrı geçirecek yöntem ise bakterileri yok etmektir. Bu da gargara yapmamız gerektiği anlamını taşır. Peki ya diş ağrısına ney iyi gelir ? sorusunu cevaplamak için gargarayı nasıl yapmalıyız ?

Gargara İle Tedavi Yöntemi
Gargara İle Tedavi Yöntemi
 • Dişlerinizi uygun diş fırçası ve uygun diş macunu ile düzgün bir şekilde fırçalayınız.
 • Daha sonra hafif bir şekilde diş etlerinizi tahriş etmeden, diş etlerinize fırçayı gezdiriniz.
 • Sirkeli su veya tuzlu su gargarası hazırlayınız.
 • 1 dakika ağızda gargara yaptıktan sonra tükürünüz.
 • Ağzınızı su ile çalkalamayınız.

Ağzınızda, dişlerinizde bulunan bakterileri doğal bir yöntem ile uzun bir süre kaybetmiş olursunuz. Bu da ağrınızı durduracaktır.

Sarımsak İle Diş Ağrısı Tedavi Yöntemi

Bazen de dişlerinizde iltihaptan sebep ağrınız oluşabilir. İşte sarımsakta bu noktada devreye girecektir. Antibiyotik özelliği var olduğu için iltihaplı bölgeyi kurutacaktır. Çok basit bir işlem olan bu yöntemle ağrılı bölgeden kolayca kurtulabiliriz.

Diş ağrısına ne iyi gelir ? diye soruluyorsa bir cevabı da sarımsaktır.

 • Bir diş sarımsağı soyup ağrılı dişinize koyunuz.
 • Sarımsağın erimesini bekleyiniz.
 • Bu işlemin günde 2 ila 3 defa yapılması önerilir.

Karanfil İle Diş Ağrısı Tedavi Yöntemi

Diş ağrısına ney iyi gelir ? Karanfil birçok doğal yöntemler için antiseptik özelliğinden dolayı kullanılır. Özellikle diş macunlarında, dişlerin dezenfekte olması adına büyük rol oynar. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz karanfil yağı da bu işlem için oldukça sık kullanılır.

Karanfil İle Tedavi Yöntemi
Karanfil İle Tedavi Yöntemi
 • Karanfil yağı ile yapacağınız işlemde bir miktar karanfil yağı parmağınızın ucu kadar alınıp ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 • Karanfil tane halinde olduğu vakitte ağrılı bölgeye bir adet yerleştirilip bastırılır.
 • 3 – 4 dakika bekletilir.

Soğan İle Tedavi Yöntemi

Diş ağrısına ney iyi gelir ? Soğan ağrı tedavilerinde kullanılan etkili ürünlerden biridir. Antibiyotik etkisiyle diş ağrınızı da geçirecektir. Soğanı dilimleyip ağrılı dişinizin üzerine koyunuz. Bu uygulamayı günde 2 kez yaptığınız taktirde ağrınızı dindirdiğini göreceksiniz.

Çörek Otu Yağı İle Tedavi Yöntemi

Çörek otu tedavilerde ağrı kesici olarak kullanılan en etkili maddelerin başında gelir. Çörek otu yağını aktarlarda kolayca bulabiliriz. Çörek otu yağını temiz bir pamuk üzerine alarak ağrılı bölgeye uygulayınız. Ağrının azaldığını, şiddetinin gittiğini göreceksiniz.

Buz İle Diş Ağrısı Tedavi Yöntemi

Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ? Buzun soğukluğun dolayı uyuşturucu bir özelliği vardır. Buz ağrınızı tamamen azaltmayacaktır. Çok şiddetli ağrı çekiyorsanız buz sayesinde uyuştuğunu hissedeceksiniz. Temiz bir havluya buzu sarınız. Ağrılı taraftaki çenenize 10 – 15 dakika tutarak uyuşmasını bekleyiniz.

Ada Çayı İle Diş Ağrısı Tedavi Yöntemi

Ada çayının rahatlatıcı etkisini hemen hemen herkes biliyordur. Diş ağrısı, yorgunluk gibi durumlarda tüketilmesinde büyük rol oynar. Evinizde her zamanki gibi demlediğiniz ada çayını içmeniz taktirde ağrınız hafifleyecektir. Fakat her insan bitki çaylarından hoşnut olmayabiliyor. Ada çayını içemeyecek gibiyseniz gargara yapmanız da yeterli olacaktır.

Zeytinyağı İle Tedavi Yöntemi

Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ? sorusunun bir cevabı da zeytinyağıdır. Zeytinyağının iltihap kurutucu özelliğinden sebep ağrılı dişin üzerine temiz bir pamuk ile kapatılması halinde ağrıyı hafifletecektir.

Zerdeçal İle Tedavi Yöntemi

Doğal ağrı kesici olarak kullanılan zerdeçal, iltihaplı diş ve diş etleri için de etkili bir yöntemdir. Zerdeçalın boğaz ağrısında da kullanıldığını özetle söyleyebiliriz. Zerdeçalı aktardan toz halinde de temin edebiliriz.

Zerdeçal İle Tedavi Yöntemi
Zerdeçal İle Tedavi Yöntemi
 • Bir kap içerisine toz zerdeçal aktarılır.
 • Üzerine bir miktar su eklenip macun kıvamına getirilir.
 • Ağrılı dişinize hazırlanan karışım iyice sürülür.
 • Günde 2 kez yapılması halinde ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ?

Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ? Diş ağrılarının birçok sebebi olabilir. Mesela; iltihaplanma, dolgu ağrısı, yemek artıklarından kalan kalıntılar vb. ağrılar sebep olarak sınıflandırılabilir. Fakat diş ağrısının nedenini pek mümkün çözemeyebiliriz. Bu yüzden ilk olarak yemek artıklarından ve oluşmasına engel olacak şeyi yani dişlerimizi fırçalamaktan başlayabiliriz. Evde doğal yöntemlerle yapılabilir bu işlemlerle ağrıyı hafifletebilir hatta geçirebiliriz. İlaç alınması doktor dışına çıkılmamalıdır. Eğer yapılan işlemler sonrası ağrı devam ediyor ve şiddetli ise kesinlikle bir diş doktoruna görünmek gerekir. Biraz da hastane uzmanlarından dinlemek için buraya tıklayınız.

Özet
Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ?
Yazı Adı
Diş Ağrısına Ney İyi Gelir ?
Açıklama
Bu yazıda yer alan sorular; Diş Ağrısına Ney İyi Gelir, Diş Ağrısını En Çabuk Ne Keser, Diş Fırçalama İle Tedavi Yöntemi Diş ağrısı belki de en dayanılmaz ağrılardan bir tanesidir. Bu ağrılardan kurtulmak için bazen yapılacak en ufak müdahaleler süreci kolaylaştırıp rahatlatır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler