Pratik Bilgiler

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ?

Bu makalede yine harika püf noktalardan bahsedeceğim. Peki Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ?, Buzdolabı Kokusu Neden Olur ?, Buzdolabı Koku Giderici, Karbonat ile Buzdolabı Kokusunu Önlemek gibi sorular aklına takılıyor ve çaresini arıyorsanız doğru adrestesiniz. O zaman başlayalım.

Buzdolabında zaman zaman can sıkıcı kokular olabilmektedir. Ancak bu kokular buzdolabınızı temizledikten sonra çoğunlukla ortadan kalkacaktır. Buzdolabınızı temizlemenize rağmen kötü kokular tekrar oluşuyorsa sebeplerini ve doğru temizlik yöntemlerini araştırmanızın vakti gelmiş olabilir. Buzdolabınızda kötü koku olmaması önemlidir. Yiyeceklerimizin büyük bölümünü muhafaza ettiğimiz yerden gelen kötü kokular zaman zaman iştah kaçırıcı olabilir. Bunun yanında kokunun kaynağına göre değişmekle birlikte hijyen problemleri oluşabilir. Kokunun kaynağı ciddiyse mevcut gıdaların bozulmaları gibi problemler peş peşe gelebilir.

Buzdolabı Kokusu Neden Olur ?

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ?, peki buzdolabı kokusu neden olur ? Bu sorunun birçok cevabı olabilir. İlk akla gelenler;

  • İyi temizlenmemiş olması,
  • Bozulmuş bir gıda bulunması,
  • Buzdolabının içinde birikmiş sular veya hava filtresinin yetersizliği olabilir.

Buzdolabı Kokusu Neden Olur

Yapılması gereken ilk iş dolaptaki yiyecekler kontrol etmektir. Açıkta kalan bir gıda kokuya sebep olabilir. Örneğin daha sonra kullanmak üzere ayırdığınız yarım soğanı iyi muhafaza etmediyseniz dolaba kötü bir koku yayacaktır. Dolabınızda bulunan meyveler veya sebzeleri kontrol etmelisiniz. Özellikle büyük şehirlerde marketlerden yapılan alışverişler çoğunluktadır. Sebze ve meyveler topraktan çıkıp buzdolabınıza gelene kadar epey yol kat etmekte ve uzunca bir zaman geçmektedir. Bu sebeple raf ömürleri kısalabilir ve buzdolabına koymanızdan kısa bir süre sonra bozulmaya başlayabilirler. Sebze ve meyvelerin bozulmasının bir diğer sebebi de yıkadıktan sonra buzdolabında bekletmeniz olabilir. Kısa sürede tüketemeyeceğiniz miktarda meyve ve sebze almak yerine miktarları azaltmanız, bozulmalarını önleyeceği gibi ekonomik bir önlem olacaktır.

Tüm bu konularda sorun yoksa mutlaka buzdolabınızın hava filtresini kontrol edin. Yeterli olmadığını düşünüyorsanız oluşabilecek arızaları göz önünde bulundurarak yetkili servis çağırmanız iyi olabilir.

Buzdolabı Koku Giderici

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ? Oluşan kokuların giderilmesi için başvurulacak ilk yöntem buzdolabındaki gıdaların kontrol edilerek bozulan gıdaların ayıklanması olmalıdır. Bu işlemden sonra ise uygun temizleyici kullanarak buzdolabınızı temizlemeniz faydalı olacaktır.

Buzdolabı Koku Giderici

Buzdolabı koku giderici olarak kullanılabilecek alternatif yöntemler bulunmaktadır. Bunların ilki sirke kullanımıdır. Sirkenin evin hemen hemen her yerinde temizlik için kullanılabildiği uzun zamandır bilinmektedir. Ancak büyük firmaların ürettiği kimyasal içerikli temizleyiciler sirke kullanımını geri planda bırakmıştır. İçeriği sayesinde iyi bir mikrop öldürücü olan sirke aynı zamanda doğal bir yöntem olup kimyasal içermediği için son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Buzdolabınızı temizlerken sirke kullanabileceğiniz gibi bir kaba koyup buzdolabınızın içerisinde bulundurursanız kötü kokuları önlediğini göreceksiniz.

Sıradaki yöntem kulağa biraz garip gelse de sirke ile benzer amaçla kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise süttür. Küçük bir kaba sirke yerine ancak çok daha az miktarda süt koyarak da kötü kokuları önleyebilirsiniz.

Karbonat ile Buzdolabı Kokusunu Önlemek

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ? Daha önce de bahsettiğimiz gibi kimyasal içermeyen doğal yöntemler son zamanlarda sıklıkla temizlikte kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar, ağır kimyasallar içeren temizleyicilerin insan sağlığına ciddi zararları olduğunu ve bu zararların da kalıcı olduğunu ortaya koymuştur. Buradan yola çıkarak yoğun kimyasal ile temizlenmesi gerektiği inancı yaygın olan yerlerde, özellikle tuvalet ve mutfaklarda karbonat ile temizlik alternatifi oluşmuştur. Biraz sirke ve karbonatı karıştırdıktan sonra bu karışım ile mutfağınızı silebilirsiniz. Sonu hem mikroplardan arınmış, hem pırıl pırıl parlamış bir mutfak olacak, hem de kimyasal ürün kullanmadığınız için sağlınıza zarar vermemiş olacaksınız.Karbonat ile Buzdolabı Kokusunu Önlemek

Bu yöntemi buzdolabınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Karbonatın kullanım alanı sadece temizlik ile sınırlı değildir. Karbonat ile buzdolabı kokusunu önlemek mümkün. Kötü kokuları hapsetme özelliği sayesinde diğer koku gidericiler için söylediğimiz yöntemi karbonat ile de uygulayabilirsiniz. Bir kaba karbonat koyup buzdolabınızın içine yerleştirirseniz, kötü kokuların oluşumunu engellediğinizi göreceksiniz.

Özet
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir
Yazı Adı
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir
Açıklama
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir ?, Buzdolabı Kokusu Neden Olur ?, Buzdolabı Koku Giderici, Karbonat ile Buzdolabı Kokusunu Önlemek gibi sorular aklına takılıyor ve çaresini arıyorsanız doğru adrestesiniz. O zaman başlayalım.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler