ÇocukSağlık

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ? 

Makalede; Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?, Pişik Neden Olur ?, Pişik Nedir ?, Bebeklerde Pişik Neden Olur ?, Yetişkinlerde Pişik Neden Olur ?, Pişik Belirtileri Nelerdir ?, Bebeklerde Pişik Tedavisi, Kremle Tedavi, Doğal Tedavi konuları yer almaktadır. Bebeklerimizin her zaman ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır. Yenidoğan bebeklerde çok sık rastlanan durumlardan biri de pişik sorunudur. Bazen yetişkinlerde de görülebilen bu cilt hastalığı kızarıklar halinde olabilir. Pişik daha çok sıcak havalarda cilt üzerinde sürtünmenin olduğu bölgelerde, kilolu kişilerde, ayağa kalkamayan sürekli yatan hastalarda, cilt tipi hasta olan kişilerde görülür. Pişik tedavisinin en kısa sürede çözümlenmesi gereklidir. Aksi takdirde kızarıklar çoğaldıkça süreci kötüye kullanmış oluruz. Çünkü kızarıklar iltihaplıdır. Peki bebeklerde pişik nasıl geçer ? 

Pişik Nedir ?

Pişik nedir ? Pişik, bebeğinizin bezlendiği bölgede ıslağa ve havasızlığa karşı maruz kaldığı kırmızı, pütürlü küçük iltihaplardır. Pişik olmuş bir bebek huzursuzluğunu belli edecektir. Bebeğinizin bezini değiştirdiğinde verdiği tepki ağlamaklı ve canının yandığını belli ediyorsa pişik olma riski büyüktür. Peki pişik neden olur ? ve Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ? 

 

Pişik Neden Olur ?

Evet pişik nedir ? sorusundan sonra neden olabileceğini araştırdık. Evet pişiğin oluşmasının en etken maddelerinden havasızlık ve ıslaklıktır. Örneğin; sıcak havalarda koltukaltlarında, bacak aralarında yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerde ve bebeklerde bu süreci atlatamama gibi bir durum söz konusu olamaz. Kullanılan temizlik ürünlerine örneğin; kullandığınız ıslak mendillerde hassas ciltlere dokunup tahriş edebilir. Bu da pişiğin oluşumunda büyük rol oynayacaktır. Bunların yanında gelen birçok etken vardır. Peki Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?, pişik neden olur ?, Yetişkinlerde ve bebeklerde pişik neden olur ? sorularını cevaplayalım.

Bebeklerde Pişik Neden Olur ?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ? konusunu ele alarak nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Bebeklerde Pişik Neden Olur
Bebeklerde Pişik Neden Olur
 • Bebek bezini değiştirirken kullanılan ıslak mendiller bebeğinizin poposunu tahriş edebilir ve pişiğe neden olabilir.
 • İshal dönemlerinde bebeğinizin sürekli dışkı çıkarması ve enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Bu da pişik oluşumunu etkileyecektir.
 • Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmemeniz, bezinin poposunda uzun zaman kalması bakterilerin çoğalmasına ve ardından pişiğe neden olacaktır.
 • Bebeğin ek gıdaya geçiş döneminde de bu pişik durumu görülebilir. Bu ek gıdalar idrar ve dışkı pH’ını etkileyecektir.
 • Bazı cilt hastalıkları da pişiği görmenize neden olabilir. Mesela egzama bunlara bir örnek olabilir.
 • Bez seçimleriniz de önemlidir. Bazı bezler bebeklerde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Yetişkinlerde Pişik Neden Olur ?

 • Cerrahi operasyonlarda temizlik kurallarına uyulmaması yaratacak bakteri ve enfeksiyonları beraberinde getirebilir. Bunun sonucunda pişik oluşumları da başlayabilir.
 • Fazla kilolu insanlarda cildin birbirine temas etmesi ve cildin havasız kalması pişik oluşumunu doğuracaktır.
 • Dışkı veya idrar yapı sonrasında makat bölgesinin yeterince temizlenmemesi, ıslak kalması yada fazla temizlenmesi de pişik oluşumunu sağlayacaktır.
 • Aşırı baharat tüketimi, turşu, acı, domates gibi alerjik gıdalar tüketimi de yol açabilir.
 • Dar kıyafet giyimleri, kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımları bile pişik oluşturabilir.

Pişik Belirtileri Nelerdir ?

Pişik Belirtileri Nelerdir
Pişik Belirtileri Nelerdir

Pişik belirtileri, ilk öncelikle kızarık ve pütürlü bir cilt görüldüğünde pişik algısı oluşabilir. Bu görüntü en belirgin özelliklerindendir. Bebeklerde görülen pişik, kabarık ve dokunduğunuz zaman sıcaklık hissedebileceğiniz türden olabilir. Sızlama ve yanma söz konusu olabilir. Tabii bunu bebeklerimiz anlatamayacağı için, yetişkinlerdeki belirtiler adına söylenebilir. Pişik belirtileri nelerdir ? konusuna bir örnekte; kaşıntı ve batma hissidir. Bebeğiniz bu konuda çok huzursuz olacak ve sürekli kaşımak isteyecektir. Pişiğin oluştuğunu bu gibi belirtilerle anlayabilirsiniz. Yine ilk konu başlığımıza dönüp, sorabiliriz Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Bebeklerde pişik tedavisi yada Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?  sorusuna gelin birlikte yanıt bulmuş olalım. İlk öncelikle cilt üzerindeki nemi azaltmak gerekir. Bebeğinizin poposundaki bezini sürekli kontrol edip, değiştirmeniz önerilir. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Pişik olmuş bölgeye ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin. İçerisindeki kimyasallardan dolayı alerjiyi tetikleyebilirsiniz. Steril bir bez parçasını yada pamuğu ılık su ile ıslatıp, bebeğinizin poposunu temizleyin.
 • Bebeğinizin pişik olan bölgesini temizleme işlemini yaptıktan sonra kuru bir bez yardımıyla ciltteki ıslaklığı kurulayın.
 • Her gün bebeğinizin pişik bölgesinin hava almasını sağlayın.
 • Bebeğinizin bezini doğru ve uygun şekilde seçin. (boyuna, kilosuna dikkat ederek seçin) Çünkü bebeğinizin bezi küçük gelirse sıkması durumunda pişik oluşumu olacaktır.
 • Eğer emziren bir anne iseniz, kullandığınız ilaçlara, beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir.

Kremle Tedavi

Çeşitli pişik kremleri mevcuttur. Fakat bazı bebeklerde etki göstermemektedir. Krem tedavisi seçimlerinde genelde anneler öneride, tavsiyede bulunurlar. Ama her cilt için aynı etkiyi göstermeyecektir. Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ? ve bu kremler nelerdir ? gelin birlikte gözatalım.

Kremle Tedavi
Kremle Tedavi
 • Mustela Pişik Önleyici Krem; İçerisinde çeşitli vitaminler bulunduran bu krem, bebeklerde pişik tedavisinde birçok anne tarafından kullanılmaktadır.
 • Bepanthol Baby Pişik Kremi; Cildin nefes almasını sağlar ve pişiğin önlenmesini sağlar. Kremler için tıklayınız.
 • Sudocrem Pişik Kremi; Hassas ciltler için kullanılan sudocrem, yetişkinlerde de kullanılabilir.
 • Penaten Pişik Kremi; Bebeğinizin bezi ıslansa da, cilt o ıslaklığı emmeden korur.
 • Uni baby Pişik Kremi; Bebek cildine uygun olarak hazırlanmış, pişik önleyici kremdir.

Bu kremlerin dışında birçok krem çeşitleri vardır. Peki evde doğal yöntemlerle tedaviye ne dersiniz ?

Doğal Tedavi

Bazı anneler daha doğal ürünlerle hareket etmek ve bu durumu çözümlemek ister. Doğal tedavi, evde yapılması ve hazırlanması kolay yöntemler uygulayabilir. Zeytinyağının her derde deva olduğunu biliyoruz, sizce pişiğe de iyi gelir mi ? Evet zeytinyağı pişiğe de iyi geliyor. Hiç zaman kaybetmeden uygulamalarını yapalım. Unutmayın her bez değişikliğinde ve pişik bölgesine uygulama öncesi ellerin temiz, yıkanmış olması gerekir.

 • Zeytinyağı; Bebeklerin pişik bölgelerine temiz bir pamuk yardımı ile doğrudan sürülebilir. Bebeğin cildindeki yanma hissini azaltacaktır.
 • Masaj Yağları; nedir bu masaj yağları ? jojoba yağı, badem yağı, susam yağı pişik pütürlerine çok iyi gelmektedir. Pişik bölgesini yıkayıp, kurulayın. Masaj yağlarının biriyle dairesel şekillerle uygulayın.
 • Balmumu; bir tencereye çok az su koyup, ısıya dayanıklı bir kabın içerine balmumunu ve zeytinyağını koyun erimesini sağlayıp karıştırın. Karışımı steril bir kavanoza koyun. Soğuduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?

Annelerin korkulu rüyası olan, bebeklerde sıklıkla görülen cilt problemi olan pişik konusunu ele aldık. Peki hangi yöntemler kullanılıyor ? Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?, Pişik Neden Olur ?, Pişik Nedir ?, Bebeklerde Pişik Neden Olur ?, Yetişkinlerde Pişik Neden Olur ?, Pişik Belirtileri Nelerdir ?, Bebeklerde Pişik Tedavisi, Kremle Tedavi, Doğal Tedavi konuları yer almaktadır. Aklınızdan geçen bütün bu soruları bu makalede okuyabilir uygulayabilirsiniz. Farklı bir durum söz konusu olursa kesinlikle doktorunuza başvurun. 

Bazı bebeklerde görülen en büyük sıkıntılardan biride kolik bebek problemi olarak adlandırılan hastalıktır. Bu durumdan bebekler ve ebeveynler çok muzdariptir. Kolik bebeklerin huzursuzluğunu giderebilmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler