ÇocukSağlık

Bebeklerde Ateşlenme 

Bu makalede bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla yaşanan ateşlenme konusunu ele aldık. Bebeklerde Ateşlenme, Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır, Bebek Ateşi Nasıl Düşürülür, Çocuklarda Ateş Kaç Olmalıdır, Çocuklarda Ateş Düşürme gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını yanıtladık.

Bebeklerde Ateşlenme

Bebeklerde ateşlenme ebeveynleri her zaman endişelendirmektedir. Ateş vücutta olağan dışı şeylerin olduğunu göstermektedir. Aslında ateşin derecesi ile hastalığın ciddiyeti arasında tam olarak bir bağlantı yoktur. Küçük bir enfeksiyon 39 °C ateş yapabilirken, ciddi bir hastalık hafif ateş yapabilmektedir. Ateş, vücudun enfeksiyon ile savaşmasını   sağlamaktadır. Genel durumu iyi olan bebeklerin ateşine hemen müdahale edilmeyebilmektedir. Ancak akciğer ve kalp hastalığı olan bebeklerde ateş, solunum ve kalp hızını arttıracağı için müdahale etmekte yarar vardır. Normal vücut sıcaklığı her kişide değişmektedir. 18-24 ay arasında olan bebeklerde normal vücut ısısı daha büyüklere göre yüksek olmaktadır.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır ?

Bebeklerde ateşlenme kaç olmalıdır ? Bebek ve çocuklarda normal ateş 36,4 °C olmaktadır. Çocuktan çocuğa hafif değişiklikler olabilmektedir. Yüksek ateş 38 °C ve üstündeki değerler olarak tanımlanmaktadır. Ateş 14 günden az süreli ise akut, 14 günden fazla süredir varsa kronik ateş olarak değerlendirilmektedir. Bir de sebebi bilinmeyen ateş vardır.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır

Bebeklerde ateşlenme en sık:

  • Virüslere bağlı sindirim sistemi ve solunum yolu hastalıklarından
  • İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu ve zatürreden kaynaklanmaktadır.

Yenidoğan bebeklerde ateşli enfeksiyon anneden gelmiş mikroplar nedeniyle olabilmektedir. Yenidoğan bebekler enfeksiyona ve ateşe dayanıksızlardır. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz daha gelişmemiştir. Bu sebeple yenidoğan bebeklerin ateşi her daim ciddiye alınması gerekmektedir.

Bebek Ateşi Nasıl Düşürülür ?

Bebek ateşi nasıl düşürülür ? Bebeğin üzerindeki kalın giysiler çıkarılmalıdır. Sakin ve rahat olması sağlanmalıdır çünkü ağlama ateşin düşmesini geciktirmektedir. Sıvı kaybına engel olabilmek için bol sıvı verilir ya da emzirilmektedir. Alnına, kasıklarına ve bileklerine ıslak bez koyulur ve bu bez sık sık değiştirilmelidir. Yeterli gelmezse ılık duş aldırılmalıdır. Soğuk su ile yıkamak ateşin hızla yükselmesine sebep olduğundan önerilmemektedir. Kesinlikle ateş düşürmek için alkol, ispirto ve sirke kullanılmamalıdır. Oda sıcaklığı 21-22 derece arasında tutmak oldukça faydalıdır.

Alınan bu önlemler ile ateş düşmez ise ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilmektedir. Ateş düşürücü ilaçların, hastalığı tedavi etme özellikleri yoktur yalnızca ateşi kontrol altına almaktadır. Bebeklerde yaygın olarak kullanılabilen iki gurup ateş düşürücü bulunmaktadır.

Bebeklerde ateşlenme sorusunu ilaçlar yardımı ile de azalmazsa mutlaka bir doktora muayene edilmelidir. Bebeklerde görülen pişikte onları rahatsız edecektir. Konuyla alakalı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Makaleyi okumak için tıklayınız.

Çocuklarda Ateş Kaç Olmalıdır ?

Çocuklarda Ateş Kaç Olmalıdır

Bebeklerde ateşlenme ve çocuklarda ateşlenme durumu hemen hemen benzerdir. Normal vücut sıcaklığı 36,5 derece olmaktadır. Bunun üstündeki ısı ateş olarak adlandırılmaktadır. Ateş ölçülürken, ağızdan 37.5 °C, koltuk altından 37.4°C, kulaktan ölçümlerde 37.5 °C, popodan 38°C üstünde çıkan sonuçlar çocuklarda yüksek ateş olarak kabul edilmektedir. Alından ölçülen ateş 38 °C ise bu da yüksek olmaktadır.

Çocuklarda Ateş Düşürme

Bebeklerde ateşlenme ve çocuklarda ateşlenme benzer olduğu gibi, çocuklarda ateşi düşürebilmek için yapılan uygulamalar, bebeklerin ateşini düşürmek için yapılan uygulamalarla oldukça benzerdir. Bunlar şu şekildedir;

  • Çocuklara ince kıyafetler giydirmelidir.
  • Bol sıvı alması sağlanmalıdır.
  • Soğuk su ve bez yardımı ile ensesi, eklem yerleri ve koltuk altları serinletilmelidir. Ancak suyun kendisi çocuğu soğutmamaktadır. Suyun ciltten buharlaşması soğutmaktadır. Bu nedenle, çocuk nemli havlularla örtülmemelidir, bu da buharlaşmayı önlemektedir.
  •  Ilık suyla duş aldırılmalıdır.
  •  Kesinlikle asetilsalisilik asit (aspirin) verilmemelidir. Özellikle su çiçeği ya da diğer virüs enfeksiyonlarından kaynaklanan bir ateş için aspirin verilmemelidir.
  •  Ateş düşürücü ilaçları hekim kontrolünde verilmeli gelişi güzel kullanılmamalıdır. Genel olarak ibuprofen ve parasatamol içerikli olan iki ateş düşürücüden biri verilmektedir. Antibiyotik bir ateş düşürücü değil ve kesinlikle doktor tarafından önerilmeden verilmemelidir.
  • Bebeklere fitil halinde ateş düşürücü verilebilmektedir.
  • Ateş düşürmek için sirke, limon vb. Kullanmanın ekstra bir faydası olmadığı unutulmamalıdır.

Bebek ve çocuklarınız için güvenle alabileceğiniz ateş ölçerlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Özet
Bebeklerde Ateşlenme 
Yazı Adı
Bebeklerde Ateşlenme 
Açıklama
Bebeklerde Ateşlenme, Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır, Bebek Ateşi Nasıl Düşürülür, Çocuklarda Ateş Kaç Olmalıdır, Çocuklarda Ateş Düşürme gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını yanıtladık.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler