Güzellik & Bakım

Ayak Bakımı

Makalede; Ayak Bakımı, Ayak Peelingi, Topuk Çatlağı ve Topuk Çatlak Kremi ve Maskesi konuları yer almaktadır. Ayaklar gün içerisinde yoğun kullanımdan dolayı en çok yorulan ve dolayısıyla en çok yıpranan uzuvlarımızdan birisidir. Bu yıpranmaya karşı ayak bakımı oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Ayak sağlığımız için bakımların düzenli bir şekilde yapılmasında fayda vardır. Sağlığımızın yanı sıra ayakların güzelliği için de bakımlar aksatılmamalıdır. Ayak bakımlarının yapılmaması sonucu oluşan yıpranmalar oldukça kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Kişisel hijyenin korunması için de önem verilmesi gereken ayaklarımızın bakımı için yoğun bir çaba harcanmasına gerek yoktur. Evde basit bakımlar ile kalıcı çözümler elde edilebilmektedir. Buna karşılık güzellik merkezlerinde de aylık bakımların yaptırılması faydalı olmaktadır. Günün sonunda ayaklara basit teknikler ile yapılan bir masaj, topuk kısımlarından itibaren sürülen bir nemlendirici krem, tırnakların kesiminde yuvarlak hatlar çizilmesi ve ayakların ılık bir su ile ovalanarak yıkanması temel ayak bakımlarıdır. Peki ayak bakımının bir diğer özen gösterilmesi gereken noktaları neresidir ? Tabii ki ayak tırnaklarınız. Tırnak sararmalarına son vereceğiz. Evde pratik şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler için buraya tıklayınız.

Ayak Peelingi

Ayak bakımı pleelingleri düzenli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır. Ayak peelingi ayağın nem dengesinin korunması için oldukça önemlidir. Ayak nem dengesi bozulduğunda kurumalar, çatlamalar görülmektedir. İstenmeyen durumların oluşmasını önlemek için peeling yararlı olmaktadır. Yapay peelinglerin kullanılabileceği gibi evde tamamen doğal ürünler ile de peeling yapılabilmektedir. Peeling yapılırken iki önemli püf nokta bulunmaktadır. Ayağa uygulanırken yavaşça masaj yapılarak yapılmalı ve ılık su ile de iyice durulanmalıdır. Peelingin yapıldığı maddelere göre ayakta bekletilme süresi değişim göstermektedir. Karbonat gibi yanıcı etki gösteren maddeler içeren peelinglerin 20 dakikadan fazla cilt üzerinde bekletilmemesi önerilmektedir. Ortalama 15 dakika bekletilen peelingler ılık su ile yıkanmalıdır. Bu sayede ayak üzerindeki ölü deri tamamen arındırılmakta ve cilt canlı bir görünüm elde etmektedir. Ayak peelingi haftada aralıklar ile üç gün yapılabilmektedir.

Ayak bakımı için evde kolay bir şekilde yapılabilecek bir peeling tarifi bulunmaktadır.

  • 1 bardak süt,
  • 5 bardak ılık su,
  • 4 yemek kaşığı şeker,
  • Yarım bardak bebek yağı

yeterli olmaktadır. Bu malzemeler bir kapta yavaş bir şekilde karıştırıldıktan sonra bütün bir ayağa sürülmektedir. Ayakların peelingi kolay bir şekilde eme bilmesi için sürüldükten hemen sonra çorap geçirilmelidir. On beş dakika kadar bekletildikten sonra ayaklar ılık su ile iyice yıkanmalıdır.

Topuk Çatlağı

Topuk çatlakları insanların çok sık olarak yaşadığı bir problemdir. Ayak bakımı uygulamaları yapılırken en önemli noktalarından biri de topuklarınızın olduğunu unutmayın. Kuru ciltlerde özellikle kış aylarında topuk çatlakları kaçınılmaz olmaktadır. Topuk çatlaklarının oluşma nedenleri çeşitlidir. Cilt kuruluğu, ayak mantarları, doğru bir şekilde ayak bakımının yapılmaması, şeker ve tiroit gibi hastalıklar topuk çatlağı oluşumuna neden olmaktadır. Topukta meydana gelen çatlaklar hem ayak sağlığı için hem de estetik bir görümün için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Bundan dolayı çatlaklar için özel bir bakım uygulanmalıdır.

Topuk Çatlağı

Topuk Çatlak Kremi ve Maskesi

Topuk çatlakları sık rastlanan bir problem olması nedeniyle çözümü için birçok farklı markaya ait krem bulunmaktadır. Bunun yanı sıra evde pratik bir şekilde etkili ve doğal maskeler de yapılabilmektedir. Limon, içerdiği vitaminler ve antiseptik özelliği sayesinde cilt sağlığını desteklemektedir. Ayak bakımı için kullanacağınız topuk çatlak kremi ve maskeleri evde doğal ve pratik bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. Sıcak su, tuz ve limon malzemelerinden oluşan etkili doğal bir ayak maskesi bulunmaktadır. Bu maskeyi aşağıdaki işlemleri sırasıyla uyguladığınız takdirde gerçekleştirilir.

Topuk Çatlak Kremi ve Maskesi

  • İki ayağın sığabileceği genişlikte bir kaba ayakların üstünü geçecek kadar sıcak su,
  • Bir tatlı kaşığı tuz,
  • Bir tatlı kaşığı limon suyu atılır,
  • Bu suda ayaklar yirmi dakika kadar bekletilir,
  • Topuk törpüsü yada topuk taşı yardımı ile ölü derileri iyice törpüleyin.

Bu yöntem, çatlakların giderilmesini ve oluşumunu önleyecektir. Topuk çatlak kremi ve maskesi olarak evde yapılacak bir diğer maske de karbonat maskesidir. Ayak bakımı için yapılacak bir öneri daha ! Maskenin yapılacağı ayağının büyüklüğüne göre 1-2 kaşık karbonat ve bir çay kaşığı kadar limon iyice karıştırılarak ayaklara uygulanır. Bu maskeler topukları çatlaktan tamamen arındıracaktır.

Ayak törpüleri, törpü taşları, topuk rendeleri ve ponzaları çeşitlerini görmek için buraya tıklayın.

Özet
Ayak Bakımı
Yazı Adı
Ayak Bakımı
Açıklama
Makalede; Ayak Bakımı, Ayak Peelingi, Topuk Çatlağı ve Topuk Çatlak Kremi ve Maskesi konuları yer almaktadır. Ayaklar gün içerisinde yoğun kullanımdan dolayı en çok yorulan ve dolayısıyla en çok yıpranan uzuvlarımızdan birisidir.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler