Sağlık

Apandisit Nedir ?

Makale içeriğinde yer alan Apandisit Nedir ?, Apandisit Nerede ?, Apandisit Belirtileri, Apandisit Ağrısı, Apandisit Neden Olur ?, Apandisit Patlaması konularını içermektedir. İnsan vücudunda apandisitin görevi yararlı bakterileri taşıyıp, hatta uzun zaman depolamaktır. Apandisit bağırsakların defans mekanizmasını ve bu bağışıklığı düzenlemeye yardım eder. Apandisitin iltihaplanması ile birlikte tedavinin aksatılması risk oluşturuyor. Hamile ve çocuklarda teşhisi çok daha zordur. Ameliyatla tedavi edilmesi gerekir. Önceden açık yöntemle yapılan ameliyat günümüzde kapalı olarak da yapılabiliyor ve de kişiler ameliyattan sonra gündelik yaşamlarına çok hızlı bir şekilde geri dönebiliyor.

Apandisit Nerede ?

Apandisit Nerede

Apandisit nedir ?, Apandisit nerede ? Apandisit kalın bağırsağın başlangıç kısmında 5-6 cm boyunda ve 3 mm civarında çapında kör bir bağırsak parçası olarak bilinir. Görevi tam olarak bilinmemektedir. Eski zamanlarda bağırsakların defans mekanizmasını ve bağışıklık sistemini düzenlemede yardım ettiği kabul görmüştür. Apandisitin iltihaplanması herkes tarafından bilinen bu hastalığına sebep olmaktadır. Halk arasında bu hastalığa “Apandisit patlaması” adı da verilmektedir. Apandisitin iç kısmının tıkanmasıyla boğulmasından kaynaklanır. Apandisitin içindeki basınç yükseldikçe beslenmesi de bozulur ve böylece iltihaplanma meydana gelir. İltihaplanma ile birlikte de apandisit patlaması görülür.

Apandisit Belirtileri

Apandisit nedir ? sorusunu anlamış olduktan sonra belirtilerini açıklayabiliriz. Apandisit belirtileri son dönemlerde çok yaygın olarak görülen apandisit belirtileri:

Apandisit Belirtileri

 • Karnın sağ altına bastırıldığında hassaslık ve bıçak saplanması gibi hissedilen ve hastayı kıvranır hale getiren çok keskin bir ağrı ve bu ağrının şiddetinin sürekli artması,
 • Mide bulantısı hali ve istifra etme,
 • Ağızda ve dilde kuruluk ve iştahsızlık hali,
 • Göbek ve bel çevresinde keskin- sabit bir ağrı,
 • Sindirimde güçlük, kabızlık ve ishal,
 • Yüksek derecede ateş,
 • Çok hızlı kalp atması,
 • Gaz çıkaramama sorunu, dışkı yaparken zorlanma ve dışkıda ağrı hissi
 • Gebelerde apandisit ağrısı genellikle yan veya daha çok arka bölgede görülür. Bulantı ve iştahsızlık gibi belirtileri, gebeliğin genel semptomları olduğundan hamilelerde apandisit teşhisi çok zor olabilir.

Apandisit Neden Olur ?

Apandisit nedir ?, Apandisit neden olur ? Apandisit probleminin birçok sebebi olabilir. Bunlar:

 • Midede tam sindirilemeyen mideyi rahatsız eden nar çekirdeği ve limon çekirdeği gibi besinlerin artıkları ince bağırsaktan kalın bağırsağa doğru geçiş saplarken apandisit kaçması durumu,
 • Sindirim sistemi iltihapları nedeni ile apandisit ağzında bulunan lenf bezlerinin şişme ve karna alınan darbeler sonrasında apandisitin tıkanması durumu,
 • Chrons, Ülser ve ülseratif kolit gibi hastalıkların oluşması durumu,
 • Tümörlerin oluşumu,
 • Bağırsak kurtları ve solucanları, bazı parazitler,
 • Genetik olarak yatkınlık,
 • Birçok bakteriyel enfeksiyon ve bağırsak enfeksiyonları,
 • Virüs, mantar gibi diğer mikroorganizmalar da apandise zarar vererek iltihaplanmaya sebep olabilir.
Apandisit Ağrısı

Apandisit Nedir ?, Apandisit ağrısı nasıl olur ? Apandisitteki her bir rahatsızlık öncelikli olarak kendini göbek deliğine yakın ve karın bölgesinde çok az bir ağrı ile belli eder. Rahatsızlık devam ediyorken karnın sağ alt bölümünde ağrı çok daha yoğun hissedilir ve o bölgede bir bastırılma veya sertlik varmış gibi hissedilebilir. Kusmalar ise bu ağrılardan sonra ortaya çıkar. İlk önce istifra etme ve bunun akabinde ağrı olmuşsa, genellikle bu apandisit değildir. Kusma nedeni ise periton irritasyonudur.

Apandisit Patlaması

Apandisit Patlaması

Apandisit nedir ?, Apandisit patlaması nasıl olur ? Apandisit patlaması kusma ve ağrılardan sonra ortaya çıkar. Önce kusma sonra ağrı olmuşsa, genel olarak bu apandisit değildir. Kusmanın nedeni periton irritasyonudur. Apandisitin patlaması sonucu vücuda zehirli kan karışır.  Bu zehirli kan hastanın vücuduna hızlı bir şekilde yayılıp hayatı tehlikeye atabilir. Apandisit patlaması fazla şiddetli ve çok hissedilir bir karın ağrısı ile belirti gösterir. Apandisiti patlayan birçok hasta çok kısa sürede zehirlenerek ölür.  Fakat aldatıcı olan da apandisit patladıktan sonraki süreçte hasta ağrıda azalma ve hatta rahatlama da hisseder. Bu hal 4-6 saat kadar sürebilir.

Sizler için derlediğimiz diş ağrısına iyi ne iyi gelir ?, migren ağrısı nasıl geçer ? sorularının cevapları için diğer makalelerimizi okumak için buraya tıklayınız.

Özet
Apandisit Nedir ?
Yazı Adı
Apandisit Nedir ?
Açıklama
Makale içeriğinde yer alan Apandisit Nedir ?, Apandisit Nerede ?, Apandisit Belirtileri, Apandisit Ağrısı, Apandisit Neden Olur ?, Apandisit Patlaması konularını içermektedir. İnsan vücudunda apandisitin görevi yararlı bakterileri taşıyıp, hatta uzun zaman depolamaktır.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı

Başa dön tuşu Pratik Bilgiler