Kadın

Adet Gecikmesi

Makalemizde; Adet Gecikmesi, Adet Gecikmesi Neden Olur ?, Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ?, Adet Düzensizliği, Adet Düzensizliği Neden Olur ? ve Adet Düzensizliği Nedenleri konu başlıkları yer almaktadır. Birçok kadının çok çeşitli nedenlere bağlı olarak hayatının bir döneminde yaşadığı bir sorun olarak bilinir. Adet döngüsü ortalama olarak bir kadın için 28 gündür. Fakat bu döngünün çok kısa veya çok daha uzun olduğu dönemler de olabilir. Bazı kadınlarda adet döngüsü 21- 40 gün arasında görülebilir.  Döngülerin zamanında gerçekleşmemesi çeşitli hastalıklarla veya ruhsal değişimlerle de ilgili olabilir. Adet gecikmesi rahatsızlığının altında yatan nedenin hemen saptanması ve ciddiye alınması gerekir. Ciddiye alınmaması çok çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Adet günlerinizi hatırlamaya, unutmamaya özen gösterin. Örneğin kendinize özel takvim planlayıcı veya buraya tıklayarak hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi Neden Olur ?

Adet gecikmesi neden olur merak ediyorsanız başlıca sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Âdet kanamasının gecikmesinin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Hamilelik,
 • Aşırı stres altında kalma,
 • Ani bir şekilde fazla kilo kaybı,
 • Aşırı kilolu olma durumu,
 • Bir gün içerisinde çok egzersiz yapmak,
 • Doğum kontrolü için hap kullanımı,
 • Menopoz veya erken menopoz,
 • Polikistik over,
 • Kontrolsüz diyabet hastalığı,
 • Çeşitli kalp hastalıkları,
 • Çok aktif tiroit bezi,
 • Kronik hastalıklar.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ?

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ?

Adet gecikmesi kaç gün olur diye merak ediyorsanız bu konuda sabit bir gecikme gün sayısı belirtmek doğru olmayabilir. Bir sağlık sorunu olmayan kadınlar, ergenlikten menopoz zamanına kadar 28 günde bir adet kanaması görürler. Adet döngüsü pek çok farklı nedenden gecikmeye uğrayabilir. Adet gecikmesi için, adet başlangıcından en az 7 gün süre geçmiş olması gerekir. Araştırmalar hemen hemen her kadının hayatının belirli bir döneminde adet düzensizliği yaşadığını gösterir. Yıl içinde 2 veya 3’den fazla maruz kalınan adet gecikmesi çok ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabilir. Bazı çevresel faktörlerde adet döngüsünü etkileyebilir. Bunlar; stres, psikolojik faktörler ve mevsimsel geçiş dönemlerine bağlı hormonal durumlar olabilir. İlk kez adet olan kişilerin periyodik döngüleri tam oturana kadar bu süreçte birtakım düzensizliklerin yaşanması çok normaldir.

Adet Düzensizliği

Adet Gecikmesi, Adet düzensizliği, adet döngüsü her insanda aynı olmaz kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu döngü bazı kadınlarda 21 günden daha kısa sürede gerçekleşir ki buna sık adet dönemi denmektedir. Bazılarında ise 36 günden uzun sürebilmektedir. Buna da daha seyrek döngüde adet kanaması dönemi denmektedir. Adet döngüsünün tamamen düzen içinde gerçekleşmesi için vücudun diğer farklı bölgelerinin de uyum içinde çalışması gerekmektedir. Bir veya daha fazla bölgede bulunan problem, adet düzensizliği oluşumuna sebep olur. Adet düzensizliği sorunu ile doktorlarınıza başvurduğunuzda, doktorunuz öncelikle tıbbi olarak muayenenizi sorgulayacak, jinekolojik muayene işlemi gerçekleştirecektir. Jinekolojik muayene esnasında rahim ve yumurtalıkların çevre yapılarının görüntüsüne ulaşmak için ultrasonografik inceleme gerçekleştirilebilir.

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet Gecikmesi, Adet düzensizliği neden olur ? diye de soracak olursanız, bu durum çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu ara kanamaların genel nedeni yumurtlama sırasında oluşan hormonlardaki düşme olabilir. Bu düşmeye bağlı da rahmin içindeki endometrium hormon desteğini kaybedip, leke şeklindeki kanamalara sebep olabilir. Kişiler ara kanamalardan çok rahatsızlık duymaya başlarsa en kısa zamanda uzaman bir hekime görünmesi tavsiye edilir. Adet düzensizliği tamamen hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa ve hastanın adet kanamaları şiddetli, ağrılı ve sancılı geçiyorsa durumla ilgili acil tıbbi yardım alması gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliğine ve düzensiz kanamalara birden çok faktör neden olabilmektedir. Adet düzensizliği nedenleri şu şekildedir:

Adet Düzensizliği Nedenleri

 • Adenomyozis: Endometirial dokunun kalınlaşması durumu,
 • Yumurtlamada eksik ya da yumurtlamaya bağlı sorunlar,
 • Polip, miyom veya oluşan kistler,
 • Kullanılan hormona bağlı bazı ilaçlar,
 • Östrojen hormonundan kaynaklı ya da diğer hormonal bozukluklar,
 • Bazı enfeksiyonel durumlar,
 • Rahim ve overlerde habis kitleleri oluşumu.

 

Özet
Adet Gecikmesi
Yazı Adı
Adet Gecikmesi
Açıklama
Makalemizde; Adet Gecikmesi, Adet Gecikmesi Neden Olur ?, Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur ?, Adet Düzensizliği, Adet Düzensizliği Neden Olur ? ve Adet Düzensizliği Nedenleri konu başlıkları yer almaktadır. Birçok kadının çok çeşitli nedenlere bağlı olarak hayatının bir döneminde yaşadığı bir sorun olarak bilinir.
Yazar
Yayıncı Adı
Klavye Fare
Yayıncı Logosu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu Pratik Bilgiler